BRATISLAVA. Medzinárodné cvičenie sa pôvodne malo uskutočniť koncom marca, avšak pre konflikt v Líbyi, sa muselo odložiť. Účasť Slovenska na cvičení na dnešnom rokovaní schválila vláda SR.
Členské krajiny by mali precvičiť rôzne prvky obrany a ochrany, použitie reakčných síl (NRF), kolektívnu obranu postihnutej krajiny, ako aj spoluprácu s medzinárodnými organizáciami pri riešení krízovej situácie. Zároveň sa preverí pripravenosť členských krajín NATO čeliť rôznym druhom teroristických a kybernetických útokov. Cvičenie tiež otestuje komunikačný plán pre médiá, civilnú podporu vojenských operácií a overí použiteľnosť NCRS (Nato Crisis Response System).
Základným cieľom CMX 11 v rámci SR je precvičiť schopnosť krajiny aktívne pôsobiť v rámci NATO pri riešení krízovej situácie v súlade so stanoveným scenárom. V rámci tohto podujatia bude precvičená súčinnosť ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy pri spolupráci s NATO, s dôrazom na komunikáciu v reálnom čase, analýzu dokumentov NATO a medzirezortné konzultácie.
Vláda dnes zároveň schválila cvičenie krízového manažmentu NATO CMX 12, ktoré by sa malo konať na prelome septembra a októbra 2012. V budúcom roku sa členské krajiny Severoatlantickej aliancie zamerajú na asymetrické hrozby z oblasti použitia zbraní hromadného ničenia a kybernetickej obrany. Všeobecným cieľom cvičenia CMX 12 bude precvičenie konzultácií na strategickej politicko-vojenskej úrovni v prípade, že vznikne jedna z týchto hrozieb.
Za koordináciu a realizáciu podujatia na Slovensku bude zodpovedať minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Cvičenie počíta aj so zapojením ďalších štátnych štruktúr. Na príprave, spracovaní potrebnej dokumentácie, realizácii a vyhodnotení cvičení by sa malo podieľať najmä Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo zahraničných vecí SR, Úrad vlády SR a Slovenská informačná služba.
Cvičenia krízového manažmentu NATO s označením CMX prebiehajú na vysokej strategickej úrovni s využitím politicko-vojenských konzultácií a rozhodovacieho procesu NATO. Určené sú na precvičenie súčasných a overenie pripravovaných opatrení a postupov krízového manažmentu aliancie. Na cvičení CMX sa okrem členských krajín NATO môžu na základe pozvania zúčastniť aj ďalšie krajiny a medzinárodné organizácie.