BRATISLAVA. Týka sa to napríklad návrhu medzištátnej dohody, ktorá má riešiť otázku dvojakého občianstva.
Ako vysvetlil, Maďarská republika (MR) bola zamestnaná šéfovaním Európskej únie, pričom vystupovala veľmi aktívne a so svojou rolou sa vyrovnala celkom dobre. "Tento prvý polrok sme v Európe prešli dobrý kus cesty, hoci neobyčajne komplikovanej a ešte celkom dobre nedovidíme, kam tá cesta vedie," narážal na sociálno-ekonomické problémy niektorých krajín EÚ.
Dzurinda sa domnieva, že od 1. júla po skončení predsedníctva sa maďarskej administratíve uľaví, keďže už nebude zaneprázdnená európskou agendou. "O to viac budeme očakávať odpovede na naše otázky," podotkol, pričom predpokladá aj intenzívnu bilaterálnu spoluprácu.
Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Maroš Žilinka odovzdal 15. februára v Budapešti na zasadnutí zmiešanej slovensko-maďarskej komisie návrh zmluvy medzi SR a MR o úprave niektorých otázok týkajúcich sa štátneho občianstva. Stalo sa tak na základe dohody predsedov vlád SR a MR Ivety Radičovej a Viktora Orbána z januára tohto roka.
Štátny tajomník maďarského rezortu diplomacie Zsolt Németh sa ešte vo februári vyjadril, že jeho krajina sa bude týmto návrhom zaoberať až po tom, čo Slovensko definitívne uzatvorí záležitosť svojho zákona o štátnom občianstve.
Jeho rezortný šéf János Martonyi v máji po rokovaní s Dzurindom v Bratislave oznámil, že Budapešť nepovažuje za správne východisko rokovaní predložený dokument. Deklaroval ale ochotu ďalej pokračovať v diskusii, aj keď pripustil, že nebude ľahká.