BRATISLAVA. Vyplýva to z Komplexného hodnotenia obrany SR za rok 2010, ktoré dnes vláda SR vzala na vedomie s pripomienkami.
Z troch priorít náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR boli celkom splnené dve. Rezortu sa podarilo zabezpečiť účasť na operáciách ISAF v Afganistane a stiahnutie jednotiek z operácie KFOR v Kosove. Zároveň sa zabezpečila a udržiavala požadovaná úroveň operačnej pripravenosti síl a prostriedkov vyčleňovaných na plnenie úloh krízového manažmentu na území SR. Tretia priorita, ktorou bolo plnenie medzinárodných záväzkov v zmysle cieľov síl NATO a hlavných cieľov EÚ, bola splnená len s obmedzeniami.
Plánovanú úroveň operačnej pripravenosti sa podarilo dosiahnuť len u niektorých deklarovaných jednotiek. "Podstatný vplyv na dosahovanie plánovanej úrovne operačnej pripravenosti mal deficit finančných prostriedkov vo vzťahu k reálnym potrebám z minulých rokov a ďalšie zníženie finančných limitov pre rok 2010," konštatuje sa vo vládnom materiáli.
Výdavky na výcvik pozemných síl boli v roku 2010 približne 3,5-krát nižšie ako v roku 2009 a takmer 7-krát nižšie ako v roku 2008. Lepšie na tom boli vzdušné sily. Nálet pilotov MiG-29 bol v minulom roku mierne vyšší v porovnaní s rokom 2009, dosahoval však len 30 percent náletu podľa štandardov NATO.
Rezortu obrany sa v minulom roku nepodarilo realizovať racionalizáciu organizačných štruktúr OS SR, ktorá mu vyplýva z programového vyhlásenia súčasnej vlády. Pomer počtov osôb na úrovni veliacich a riadiacich štruktúr k celkovým počtom OS SR sa v roku 2010 oproti roku 2009 znížil o 1 percento na 7,3 percenta. Výrazne sa nemenil ani podiel ostatných vojenských štruktúr. Na bojové jednotky v minulom roku pripadalo 36 %, na jednotky bojovej podpory 25 % a na a jednotky bojového zabezpečenia 32 % zo štruktúry OS SR.
Na konci roku 2010 pôsobilo pod vedením Severoatlantickej aliancie, EÚ a OSN celkovo 520 profesionálnych vojakov zo Slovenska v šiestich operáciách a misiách. Oproti predchádzajúcemu roku sa tak počet nasadených príslušníkov zmenšil o 99 ľudí. Z kapitoly Ministerstva obrany SR sa vyčerpalo na pôsobenie jednotiek v týchto operáciách viac ako 45 miliónov eur, čo je o 45 percent viac ako v roku 2008.
Na odstraňovanie následkov živelných pohrôm, MO SR v minulom roku nasadilo 3500 príslušníkov OS SR a viac ako 550 kusov techniky vrátane vrtuľníkov.