Fakty Úmrtie
pacientka zomrela 10. júna, sanitár sa priznal, že jej podal liek na zníženie tlaku, aby viac netrpela, súd ho 20. júna vzal do väzby, aby v konaní nepokračoval a nevyhýbal sa polícii, za úkladnú vraždu hrozí 25 rokov väzenia až doživotie.
Bývalý zamestnávateľ Jaroslava Dobiaša tvrdí, že bol tichý a uzavretý.
BRATISLAVA. Zdravotník Jaroslav Dobiaš, ktorý podľa polície pomohol chorej pacientke skoncovať so životom, nenamieta proti verdiktu súdu o uvalení väzby. Vyšetrovanie sa rozhodol tráviť za mrežami.
„Proti rozhodnutiu o vzatí do väzby nebola podaná sťažnosť,“ povedal hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak.
Televízia Markíza informovala, že sa k činu priznal s tým, že chcel pomôcť umierajúcej pacientke. Pacientke na bratislavských Kramároch vraj Dobiaš aplikoval liek na zníženie tlaku. Zlyhalo jej srdce.
Polícia by teraz mala zisťovať, či nedošlo k väčšiemu počtu úmrtí pri službách tohto člena zdravotníckeho personálu, hovorí súdny lekár Peter Kováč.
„Aj keď to, že tam nastalo nejaké úmrtie, ešte nemusí byť zapríčinené konaním daného človeka. Preto treba individuálne analyzovať každý prípad.“
Postup znalca Pri pitve sa podľa Kováča vykonáva toxikologické vyšetrenie, ktoré ukáže, aká látka je prítomná a v akom množstve. A či je množstvo v rozsahu bežných liečebných koncentrácií.
„Ak nebola vykonaná pitva, nemôžete s potrebnou mierou istoty preukázať absolútne nič.“
Pitva sa vykonáva, keď ide o náhle, neočakávané úmrtie, alebo na podnet polície, vysvetľuje hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Zuzana Čižmáriková.
Dobrovoľná smrť? Ak zdravotník konal na žiadosť pacientky, išlo by o prvý známy prípad eutanázie na Slovensku. Za vraždu mu hrozí 25 rokov väzenia alebo doživotie. Dobiaš sa prezradil tak, že o čine rozprával na nemocničnej ubytovni. Pred vyšetrovateľom sa priznal.
Bratislavská nemocnica, ktorej je zamestnancom, sa nechce vyjadrovať. Odvoláva sa na vyšetrovanie polície.
Konanie zdravotníka budú policajti zrejme preverovať aj vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, kde pracoval v rokoch 2006 až 2008.
„Bol tichý, uzavretý, introvertný človek. Odišiel na vlastnú žiadosť. Neviem, čo ho viedlo k tomu, čo urobil,“ hovorí riaditeľ Rudolf Lintner.
Podobné prípady sa môžu diať aj inde. Diskutér na sme.sk pod prezývkou VVV opísal skon otca, ktorý ležal v nemenovanej nemocnici s rakovinou a trpel vraj neznesiteľnými bolesťami.
„Jeho utrpenie videl aj personál. Nebudem presne opisovať, ale pomohli mu, za čo som im vďačný.“
Autor: ľs

Beata
Balogová
