BRATISLAVA. Polícia vyšetruje aj druhú smrť, ktorú mohol spáchať 29-ročný zdravotník Jaroslav Dobiaš. Polícia ho v utorok obvinila z vraždy 63-ročnej Bratislavčanky Ľuboslavy S., ktorú mal spáchať 10. júna v bratislavskej Nemocnici na Kramároch.
Ďalšia obeť má podľa informácií SME blízkych vyšetrovaniu pochádzať ešte z čias Dobiašovho pôsobenia v nemocnici v Trenčíne. Ako prvý o tom informoval denník Plus jeden deň.
Oficiálne nehovoria nič
Polícia o prípade oficiálne mlčí. „Možné vyšetrovacie verzie nebudeme komentovať,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Viac nepovedala ani nemocnica.
„Prípad vyšetruje polícia,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Zuzana Čižmáriková. V utorok len potvrdili, že išlo o ich zamestnanca. Na Kramároch pracoval na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Polícia zistila ďalšiu možnú obeť z výpovedí Dobiaša a ženy, ktorej sa zdravotník s prípadom zdôveril na ubytovni. Žena sa po konzultácii s priateľom právnikom rozhodla prípad ohlásiť. Dobiaš sa k činu priznal.
Policajti sa aktuálne snažia exhumovať druhé telo a z pitvy získať ďalšie možné dôkazy. Bratislavčanku usmrtenú na Kramároch už spopolnili. Dôkazy o ďalších obetiach polícia podľa zdroja denníka SME zatiaľ nemá.
Medializované informácie o desiatkach obetí mali pochádzať z jeho priznania, že sa počas svojho pôsobenia v nemocniciach stretol s desiatkami úmrtí. Pri ďalších, okrem spomenutých dvoch už asistovať nemal.
„My sme sa o prípade dozvedeli z médií. Zatiaľ nás nikto neoslovil a nebol tu ani nijaký vyšetrovateľ,“ povedala Terézia Drobná z nemocnice v Trenčíne. O prípade, ktorý by mala polícia vyšetrovať nevie.
Nebol sanitár, ale sestra
Jaroslav Dobiaš mal v nemocnici prístup k liekom, pretože pracoval ako zdravotná sestra. V Trenčíne vyštudoval strednú zdravotnícku školu. V databáze ho eviduje aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, nebol však jej členom, to je dobrovoľné. Potvrdila to prezidentka komory Mária Lévyová.
Nešlo teda o sanitára, ktorý má v náplni práce najmä sprevádzať ľudí na vyšetrenia a pomocné práce.
Dobiaš mal podľa polície počas služby pacientke s nízkym tlakom krvi podať ampulku Ebrantilu. Liek slúži na zníženie tlaku. Žena však už v tom čase mala nízky tlak a bola veľmi vážne chorá.
„Po podaní farmaceutík žene v priebehu niekoľkých minút zlyhalo srdce,“ povedala v utorok Hrášková. Muž je už v cele, k činu sa priznal aj počas policajného výsluchu. Tvrdil v ňom aj to, že žene chcel pomôcť v ťažkom stave.
Zatiaľ zrejme nie sú dôkazy, že by pacientka ošetrovateľa poprosila o eutanáziu. Polícia však vyšetruje aj túto verziu. Dobiašovi hrozí väzenie na 25 rokov, alebo až doživotie. Vyšetrovanie sa rozhodol tráviť za mrežami.
Študentka: Prácu na ARO zvládajú lepšie muži
Práca na anesteticko-resuscitačnom oddelení je náročná. Študentka druhého ročníka Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave Sandra Ravasová (20) vraví, že pre štúdium na fakulte ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií sa rozhodla kvôli chuti pomáhať ľuďom.
Kto zvyčajne pracuje na anesteticko-resuscitačnom oddelení?
„Prácu na tomto oddelení nemôže robiť nejaký zbrklý človek. Väčšinou sú na to vhodnejší muži, táto činnosť si vyžaduje istú dávku odvahy a odolnosti. Na ARO sa totiž často stretnú s veľmi ťažkými prípadmi.“
Čo je na tejto práci najťažšie?
„Práca v nemocnici celkovo vyžaduje vysokú zodpovednosť a dôslednosť. Vždy treba dobre poznať diagnózu a rovnako to, kedy daný liek môže pomôcť alebo uškodiť. Lieky predpisuje lekár a sestra ich potom podáva. Ak sa jej niečo nezdá, preberie to s ním. Vždy je v záznamoch, kedy a aký liek sa pacientovi podal.“
Boli ste aj na praxi aj na Kramároch?
„Áno, bola. Na rozdiel od vynovených priestorov detskej fakultnej nemocnice pôsobila tá pre dospelých zastarane a stroho. Napriek ochote väčšiny personálu sa tu našlo aj niekoľko nepríjemných sestier.“
Michal Durdovanský

Beata
Balogová
