NITRA. (EÚ). Podľa slov predsedníčky Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR Marty Žiakovej sa počas testov bude zisťovať, ako by sa elektrárne správali v havarijných situáciách.
"S návrhom previerky správania sa jadrových elektrární v EÚ po udalosti vo Fukušime prišlo, myslím, Rakúsko. V rámci stress testov ide o preverenie dokumentácie, akým spôsobom je naprojektovaná elektráreň. Čiže ideme preveriť projektové charakteristiky elektrárne a jej schopnosti zvládať extrémne udalosti, a to aj pri ich kombinácii. Ideme teda preveriť, akým spôsobom by sa jadrové elektrárne v EÚ správali pri rôznych havarijných situáciách," vysvetlila Žiaková.
Ľudia žijúci v okolí atómových elektrární podľa jej slov nemusia mať zo záťažových testov strach. "Nebudeme triasť elektrárňami, nebudeme nasilu odpájať všetky zdroje a nebudeme skutočne testovať, koľko vydržia. Rozhodne sa budú vykonávať výpočty v rámci softvérov, ktoré modelujú správanie sa elektrární. Nebude to mať žiadny vplyv na samotné jadrové zariadenie, a tým ani na ľudí," uviedla Žiaková. Podľa nej možno predpokladať, že záťažové testy potvrdia, že slovenské atómové elektrárne sú bezpečné. "Na základe hodnotení, ktoré robíme, môžeme deklarovať, že bezpečnosť je na požadovanej úrovni. V každom prípade si myslím, že sa nájde priestor na ďalšie zlepšovanie. Budeme mať zhodnotenie, koľko by toho naše elektrárne vydržali, a porozmýšľame o tom, čo by sa dalo zlepšiť, aby vydržali ešte viac," konštatovala.
O dostatočnej bezpečnosti slovenských jadrových zariadení je presvedčený aj riaditeľ Prevádzky jadrových zariadení Jaroslav Holubec. "Sme špičkou pri implementovaní riadenia ťažkej havárie, napríklad takej, ako bola vo Fukušime. V rámci Európy je minimum jadrových zariadení s takým rozsiahlym programom zvládania ťažkých havárií, ako je u nás," uviedol Holubec. Ako doplnil, slovenská jadrová energetika by sa v nasledujúcich rokoch mala dostať medzi 10 % najlepších prevádzkovateľov atómových elektrární v Európe.