BRATISLAVA. dielu.
Vo svojom vyhlásení to uviedla nezávislá sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ). "Verejnosť pod vplyvom konkrétnych udalostí prenikajúcich z justičného prostredia a vyjadrení politických špičiek zo strany koalície aj opozície čoraz viac prestáva vnímať rozdiely medzi sudcami a silnie tlak na obmedzenie nezávislosti súdnej moci," píše sa vo vyhlásení.
Pokiaľ sa podľa ZOJ sudcovia nedokážu vyrovnať s javmi, ktoré oprávnene znižujú jeho dôveryhodnosť, nevyhnutne nastanú opatrenia zo strany výkonnej a zákonodarnej moci.
Sudcovská iniciatíva spomína aj nedávno medializovanú párty sudcov, na ktorej sa mali zúčastniť aj vysoko postavení sudcovia a prokurátori. Tento prípad podľa ZOJ potvrdzuje potrebu diskusie o sudcovskej etike a zriadenie Etickej komisie, ktorá by bola schopná objektívne určiť mantinely medzi tým, čo etické je a čo nie je, a čo je dokonca odsúdeniahodné.
Etický kódex sudcov už ZOJ minulý rok v júli zverejnila na webovej stránke www.sudcovia.sk, no jej zástupcovia tvrdia, že sa nedočkal žiadnej odozvy.
ZOJ označila za krajne nevhodný prístup Harabina k správe čestného prezidenta Medzinárodnej asociácie sudcov (IAJ) Gűntera Woratscha. Združenie sudcov Slovenska sa podľa ZOJ dôrazne ohradilo voči obsahu správy, pretože ju považuje za neobjektívnu a bez výpovednej hodnoty.
"Predseda Súdnej rady Štefan Harabin sa na jej zasadnutí dňa 21.6.2011 dokonca uchýlil k urážlivým osobným invektívam voči pánovi Woratschovi. Nemá žiadny dôvod na nepravdivé a nepodložené hodnotenia. Jeho správa vychádzala z podkladov a rozhovorov zo všetkých strán politického aj justičného spektra. Iniciatíva proti útokom voči osobe pána Gűntera Woratscha ostro protestuje," uvádza sa vo vyhlásení.