Podľa organizácie Greenpeace to vyplýva z nedávno zverejneného stanoviska poradcu vlády pre privatizáciu SE Pricewaterhouse Coopers a z rozhodnutia vlády o spôsobe privatizácie SE. Z 22 oslovených veľkých zahraničných energetických spoločností má záujem o vstup do SE 11, väčšina z nich však dáva prednosť reštrukturalizovanej spoločnosti.
Vláda SR ponúkla investorom dve možnosti - sprivatizovať SE buď ako celok, alebo až po jej reštrukturalizácii. Tá spočíva v rozdelení SE na dve dcérske spoločnosti, pričom v jednej by sa sústredila výlučne jadrová energetika a v druhej všetky ostatné zdroje, čiže tepelné a vodné elektrárne. Pripomína to stanovisko, ktoré dnes poskytla TASR, koordinátorka protijadrovej kampane Greenpeace na Slovensku Ľubica Trubíniová.
"Prax zbúrala mýtus o lacnej atómovej energii, ktorý celé desaťročia šírili obrancovia jadrovej energetiky. Jadroví energetici a ďalšie zainteresované lobistické skupiny mohli z jadrovej energetiky doteraz profitovať len vďaka štedrosti štátu - využívaním dotácií a záruk štátneho rozpočtu, predlžovaním úverov a využívaním ďalších úľav, ku ktorým sa iní podnikatelia bežne nedostanú," uviedla.
Bez ohľadu na spôsob, akým sa SE sprivatizujú, všetky doterajšie dlhy a nesplatené náklady jadrových elektrární zaplatia občania SR. Je totiž takmer vylúčené, že by ktorýkoľvek zahraničný záujemca bol ochotný prevziať na seba aj doterajšie ekonomické straty, tzv. uviaznuté náklady jadrových elektrární. "V tomto kontexte je presadzovanie dostavby 3. a 4. bloku JE Mochovce bezohľadným hazardom s budúcnosťou slovenských občanov aj ekonomiky. Preto v súčasnosti za presadzovaním jadrovej energetiky politikmi, ako sú napríklad Robert Fico alebo Tibor Mikuš, nemožno hľadať úprimnú snahu o dobro Slovenska, ale skôr snahu jadrového priemyslu predkúpiť si politický vplyv niektorých strán v budúcom volebnom období," uzavrela Trubíniová.
*ad som