BRATISLAVA. Šéf SNS Ján Slota bol medzi prvými politikmi, na ktorých niekto podal podnet na preverenie majetku. Finančná polícia podľa zistení SME prípad odložila, pretože podanie nespĺňalo formálne náležitosti.
Rovnako skončila väčšina z celkovo päťdesiatich návrhov, ktoré polícia dostala za prvý polrok platnosti zákona o pôvode majetku. „Náležitosti nespĺňalo 33 oznámení. Ich preverovanie tak bolo ukončené a oznámenia založené,“ povedala policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.
Príbeh zákona jún 2005 – parlament schválil prvý zákon z dielne Smeru, september 2005 – zákon vstúpil do platnosti, október 2005 –Ústavný súd pozastavil jeho účinnosť, september 2008 – súd vyhlásil zákon za protiústavný, marec 2010 – parlament schválil nový návrh Smeru, január 2011 – zákon vstúpil do platnosti, jún 2011 – preukazovanie majetku súdy neriešia.
Z oznámení, ktoré boli v poriadku, sa zatiaľ ani jedno nedostalo na súd.
K podaniam na politikov sa polícia nechce vyjadrovať. Udania mali začiatkom roka prísť aj na Ivana Mikloša z SDKÚ či predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.
O majetku politikov budú tento týždeň rokovať poslanci. Kamil Krnáč zo SaS navrhuje, aby priznávali aj majetok, ktorý im nepatrí, ale si ho prenajímajú. Práve Slota je známy užívaním luxusu, ktorý nie je napísaný na neho.
Politikov nekomentujú Ďalšie dve podania poukazovali aj na majetky Ivana Mikloša a Vladimíra Mečiara. Ako sa skončilo preverovanie politikov, polícia nechce povedať.
„Ku konkrétnym osobám sa nikdy nevyjadrujeme,“ reagovala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. Slota s Miklošom sa ešte v marci vyjadrili, že s preverovaním majetkov nemajú problém. Všetko je vraj napísané v zverejnených majetkových priznaniach. Mečiar to odmietol komentovať.
Od januára, keď zákon vstúpil do platnosti, nie je na súde žiadny návrh na začatie konania o pôvode majetku. Návrh podľa zákona predkladá súdu prokuratúra na základe podkladov od finančnej polície. „Do dnešného dňa nebol na Generálnu prokuratúru doručený ani jeden podnet,“ oznámila hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Kedysi módna téma preukazovania pôvodu majetku má mnoho spoločné s voľbou generálneho prokurátora. Píše Lukáš Fila
Preverujú dvanástich Z celkovo päťdesiatich oznámení od ľudí spravodajská jednotka finančnej polície odmietla 33 pre nesplnenie náležitostí stanovených zákonom.
Len pri dvanástich oznámeniach sa podľa Dobiášovej v súčasnosti vykonáva zákonné preverovanie. Zostávajúcich päť podaní polícia ešte vyhodnocuje.
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku schválil parlament počas vlády Roberta Fica vlani, krátko pred voľbami.
V prospech štátu podľa neho môže prepadnúť majetok presahujúci 1500-násobok minimálnej mzdy, ak majiteľ nevie preukázať, odkiaľ ho získal. V súčasnosti ide o 475 500 eur. Už po prijatí zákona viacerí právnici upozorňovali, že bude ťažko vykonateľný a dá sa obchádzať.
Zmenia priznania? Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií by sa mal tento týždeň zaoberať zmenou zverejňovaných priznaní politikov, aby boli prehľadnejšie.
„Mám návrh, o ktorom ešte treba rokovať s koaličnými partnermi,“ hovorí podpredseda výboru Kamil Krnáč z SaS. Politici by podľa neho mali zverejňovať aj majetok, ktorý nevlastnia, ale ho majú v užívaní. Teda si ho prenajímajú. Priznania za rok 2010 zverejní parlament v lete.

Beata
Balogová
