SME

Sestry varujú pred nemocničnými posteľami

Až 60 percent postelí sa nedá polohovať, ukázal prieskum komory.

Fakultná nemocnica v Trenčíne bola ochotná ukázať postele. Okrem nových švajčiarskych majú aj takéto z 80. rokov.Fakultná nemocnica v Trenčíne bola ochotná ukázať postele. Okrem nových švajčiarskych majú aj takéto z 80. rokov. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Životnosť postele je približne pätnásť rokov, v nemocniciach majú mnohé dvojnásobok.

BRATISLAVA. Majú tridsať i viac rokov a sú zostrojené z oceľových rúrok. Pohybujú sa na pokazených kolieskach s ťažko ovládateľnými brzdami. Bezpečnostné zábrany, ktoré kedysi boli ich súčasťou, sú už nefunkčné, musia sa k nim pripevňovať pomocou hákov na nedostupných zhrdzavených pružinách.

„Toto je najrozšírenejší typ postele v slovenských nemocniciach,“ hovorí zdravotná sestra Ľubica Kočanová, ktorá pred časom na blogu upozornila na problém s preležaninami, ktorý je rozšírený v našich zdravotníckych zariadeniach.

SkryťVypnúť reklamu

Postele zo 70. a 80. rokov minulého storočia sú podľa nej nebezpečné. „Pri manipulácii so starou posteľou som mnohokrát videla, že sestry si porania ruky.“ Pacientovi hrozí, že z nej spadne alebo sa mu zhorší zdravotný stav.

Sestry robili prieskum Postele v nemocniciach komora oslovila 75 zdravotníckych zariadení, na dotazník odpovedalo 29 z nich, čo je 38 percent, na Slovensku je až 60 percent nevyhovujúcich postelí, najhoršia situácia je podľa komory v Bratislave, kde nevyhovuje až 70 percent, jedným z dôvodov je, že Bratislavský kraj nemôže čerpať peniaze z eurofondov, polohovateľná posteľ sa dá kúpiť už od 400 eur.

Kočanovej tvrdenia vychádzajú z prieskumu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Zisťoval, koľko polohovateľných postelí majú nemocnice. Ide o lôžka, na ktorých sa dá pohodlne nastaviť ich celková výška, zdvihnúť podhlavnica a rošt pod nohami.

SkryťVypnúť reklamu

„Dotazník sme rozposlali 75 zariadeniam, no odpovedalo len 29,“ hovorí Kočanová. Nízka účasť podľa nej svedčí o nevyhovujúcom stave nemocničných lôžok.

Podľa prieskumu sa na Slovensku až 60 percent lôžok nedá polohovať. Sestra si myslí, že situácia je ešte horšia. „Zástupkyne nemocníc v Bratislave neuviedli pravdivé údaje o počtoch polohovateľných lôžok.“

Kým nemocnice v hlavnom meste uviedli, že majú až 80 percent polohovateľných postelí, komora tvrdí, že až 70 percent z nich takých nie je.

Chcú priveľa? Hovorkyňa bratislavskej univerzitnej nemocnice Zuzana Čižmáriková reaguje, že medzi číslami nemocníc a komory nie je rozdiel, ibaže komora počítala za polohovateľné postele iba elektrické.

Komora oponuje, že uvádzané mechanické nemohla, lebo nespĺňali definíciu polohovateľného lôžka. „Ich výšku môže nastaviť len technický pracovník.“

SkryťVypnúť reklamu

Z pohľadu možnosti nastaviť výšku lôžka sa údaje uvádzané bratislavskými nemocnicami zdajú nadhodnotené aj Štefanovi Krajčíkovi, hlavnému odborníkovi ministerstva zdravotníctva pre geriatriu.

Najhoršie je interné „Vo všeobecnosti sú postele v slovenských nemocniciach nadsluhujúce,“ povedal Krajčík.

Priznáva, že výmena postelí nepatrí u nás k prioritám. „Musí byť veľmi opotrebovaná, nebezpečná a potom sa kúpi nová,“ hovorí o praxi v slovenských nemocniciach.

Najhoršie postele sú podľa prieskumu na interných oddeleniach. Krajčík aj námestníčka riaditeľa trenčianskej fakultnej nemocnice Terézia Drobná vysvetľujú, že toto oddelenie je vnímané ako „rýchloobrátkové“. Pacienti na ňom dlho neležia.

Drobná však upozorňuje, že aj na takýchto oddeleniach pribúdajú geriatrickí pacienti, ktorí polohovateľné postele potrebujú.

SkryťVypnúť reklamu

Zlé lôžka hrozia dekubitmi aj pádmi

Zo starých a technicky nevyhovujúcich postelí môže nesebestačný pacient spadnúť. Polohovanie je dôležité aj pri trombóze či problémoch s bedrovým kĺbom.

BRATISLAVA. Preležaniny, ktoré spôsobujú pacientovi hlboké rany, vznikajú často pre nedostatočné polohovanie. Kvalita postele môže mať na ich výskyt zásadný vplyv.

„Je veľký rozdiel polohovať pacienta na polohovateľnom lôžku a na stabilnom lôžku, ktoré si sestra nevie výškovo nastaviť,“ hovorí sestra Ľubica Kočanová. Podľa nej pri všetkých povinnostiach a pracovnej i fyzickej preťaženosti sestra nemá chuť „bojovať so starou zhrdzavenou posteľou, ktorej ani kolieska nie sú funkčné a nastavenie podhlavnice je ťažkopádne“.

Polohovanie pacienta pomocou postele je podľa námestníčky riaditeľa trenčianskej fakultnej nemocnice Terézie Drobnej kľúčové pre jeho zdravotný stav. „Veľmi často sú indikácie, aby mal pacient zdvihnuté nohy.“ Napríklad keď má trombózu, hrozia mu preležaniny na pätách, alebo má vysoký tlak.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem zhoršenia zdravotného stavu môže podľa Štefana Krajčíka, hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre geriatriu, človek zo starej postele aj spadnúť.

Ak sa nedá výškovo nastaviť, pre nízkych ľudí môže byť vysoká a k posteli im musí dať personál schodíky. Naopak vysokí ľudia môžu mať problémy sa z nepolohovateľnej postele postaviť, lebo im môže byť nízka. Drobná dopĺňa, že postaviť sa z takejto postele môže byť ťažké aj pre ľudí, ktorí majú problém s bedrovými kĺbmi.

Ján Krempaský

Pozrieť sa na oddelenia nie je jednoduché

Nezávisle si overiť výsledky prieskumu sestier je zložité. Nemocnice sú opatrné.

BRATISLAVA. Dostať sa do nemocnice a zistiť, aké postele má, je problém. Denník SME v súvislosti s prieskumom Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek navrhol bratislavskej Univerzitnej nemocnici, ktorá je najväčšia na Slovensku a kde má byť problém najväčší, aby ich postele na geriatrickom oddelení na Kramároch posúdila zmiešaná komisia odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Jedného by nominoval denník, druhého nemocnica. Nepochodil.

„Univerzitná nemocnica Bratislava nemá odborníka na polohovateľné postele, nemá výsledky toho prieskumu ani nie je kompetentná komentovať takéto celoslovenské prieskumy,“ odpísala jej hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Na konzultáciu prieskumu odporučila hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre geriatriu Štefana Krajčíka.

Na oddelenie geriatrie na Kramároch sa nepodarilo dostať ani po priamom kontaktovaní jeho predstaviteľa.

Svoje postele bola ochotná ukázať až Fakultná nemocnica v Trenčíne, ktorá prednedávnom získala 39 postelí zo Švajčiarska.

Ján Krempaský

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 784
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 629
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 787
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 730
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 619
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 121
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin.

Kapitána Washingtonu Capitols delia od vyrovnania Gretzkého rekordu dva góly.


TASR
Dalibor Dvorský počas debutu v NHL za tím St. Louis Blues.

Informoval o tom generálny manažér Blues.


a 1 ďalší
Incident z derby Fenerbahce Istanbul - Galatasaray Istanbul vo štvrťfinále Tureckého pohára.

Šokujúci finiš prinieslo derby v Turecku.


Mia Pohánková

Šestnásťročná hráčka doplní doteraz nominovanú štvoricu Rebecca Šramková, Viktória Hrunčáková, Renáta Jamrichová, Tereza Mihalíková.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu