BRATISLAVA. Stačí, aby sa primátor zle vyspal a viceprimátor to môže mať spočítané. Do takej situácie sa podľa niektorých dostali dvojky miest a obcí po vlaňajšej novele zákona o obecnom zriadení.
Silnú právomoc, ktorú získali primátori, pocítil naposledy viceprimátor Trenčína Milan Kováčik zo Smeru. Hoci strana má v zastupiteľstve väčšinu, jeho vyhodeniu sa minulý týždeň len prizerali.
„Prišlo to z minúty na minútu. Odkázal mi, aby som prišiel do kancelárie a odovzdal mi odvolanie, ktoré nazval politické,“ vraví Kováčik.
Primátor Richard Rybníček (nezávislý), ktorého podporoval aj Smer, Kováčikovi vyčítal nezvládnutú komunikáciu medzi ním a klubom Smeru.
Bývalý viceprimátor oponuje, že len v jednom prípade kolegov nepresvedčil, aby podporili Rybníčkom presadzovanú investíciu.
Menili aj iné mestá
Primátori už účtovali so zástupcami aj inde. Viceprimátor Liptovského Mikuláša Ján Droppa (nezávislý) si od Jána Blcháča (Smer) prevzal odvolací dekrét len pár týždňov pred novembrovými komunálnymi voľbami. „Deň po tom, ako som odovzdal kandidatúru na post primátora,“ vraví Droppa.
Považskobystrického Ľubomíra Kuboviča zo Smeru zas v júli odvolal primátor Miroslav Adame, ktorému Smer pre policajné vyšetrovanie pozastavil členstvo. Oficiálne boli dôvodom úspory.
„Sažili sme sa vyriešiť to, aby sa nemohlo stať, že primátor nemá zástupcu a keď odíde na dovolenku, mesto nemá kto riadiť,“ vysvetľuje podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora, ktorý sa na novele podieľal. Do vlaňajška totiž museli zástupcov odobriť aj poslanci. Pri zlých vzťahoch sa vraj stávalo, že voľbu blokovali.
Podobná situácia však teraz hrozí aj v Trenčíne. Rybníček totiž tvrdí, že post viceprimátora chce ponechať najsilnejšej strane. „Pri takomto štýle nemá o viceprimátora nikto záujem. To by sme sa na tomto poste mohli za volebné obdobie vystriedať aj všetci,“ reagoval Kováčik.
Najväčší stále volia
Politológ Ivan Rončák vraví, že z manažérskeho pohľadu je dobré, ak si primátor môže vybrať najbližšieho spolupracovníka. „Ak sa však rozhodne ísť formou konfliktu, každý si rozmyslí, či pôjde do pozície, v ktorej sa stane rukojemníkom politických nálad a bojov medzi primátorom a zastupiteľstvom.“
V Bratislave a Košiciach, ktorých samospráva sa riadi vlastnými zákonmi, volia zástupcov poslanci stále.

Beata
Balogová
