Agentúrne texty sme o 19:53 nahradili autorským článkom SME.
Aj keď o novom hesle nevedeli.
BRATISLAVA. Policajné heslo Pomáhať a chrániť, známe zo zahraničia, dorazilo už aj na Slovensko. Podľa vzoru iných krajín si ho v pondelok oficiálne osvojilo vedenie slovenskej polície. Počíta s tým, že niektorí ľudia si budú z toho robiť žarty.
Heslo bude mať čoskoro každý policajt nalepené na služobnom aute. „Ak by pozabudol, načo je v službe,“ dodáva policajný prezident Jaroslav Spišiak. Rovnaký nápis budú mať na vozidlách aj hasiči, záchranári a Civilná ochrana. Spolu pôjde o tisíce áut.
Viacerí policajní funkcionári v pondelok o uvedení hesla na Slovensku ešte nevedeli. Pri vlastnej definícii podstaty policajnej práce však od neho neboli ďaleko.
„Hlavná je spokojnosť občana. Drobná kriminalita je to, čo najmä trápi ľudí u nás. A v tom by sme im mali pomáhať,“ tvrdí riaditeľ polície v Revúcej Branislav Valaštek.
Ešte veľa práce
Šéf okresného riaditeľstva v Spišskej Novej Vsi Peter Bednár hovorí najmä o slušnom vystupovaní policajtov voči občanom. „A snaha pomôcť človeku, ktorý príde na policajnú stanicu so svojím problémom. Aj keď nie vždy sa to darí. Čaká nás ešte veľa práce v tejto oblasti.“
„Keď treba pomáhať, tak pomáhame, keď zakročiť, zakročujeme,“ hovorí zasa okresný riaditeľ v Kežmarku Jozef Marhefka.
Zástupca riaditeľa polície v Dolnom Kubíne Jozef Tabačák si v pondelok odpovedať netrúfol. „Nemám problém niečo povedať, ale pokiaľ to nebude prekonzultované s krajským riaditeľstvom, nepoviem nič.“
Heslo z nikoho superpolicajta neurobí, píše Marián Leško.
Zavedenie nového hesla sprevádzajú žarty na adresu policajtov, ktoré sa tradične točia okolo ich intelektu. Spišiak pripúšťa, že posmešky vznikajú, ak občania vidia, že policajti hlásajú heslo Pomáhať a chrániť a pritom nepomáhajú a nechránia.
„Je smutné, keď si to musia lepiť na autá, aby to dostali do hláv,“ píše na diskusii sme.sk rasto123. „A budú k tomu nápisu policajti fasovať aj nejaký návod na obsluhu?“ dodáva Jarry.
Nepomáhajú, nechránia
Dvojicu bratislavských policajtov tento mesiac potrestali za to, že prepustili autíčkara prichyteného priamo pri čine občanmi v obci Stupava pri Bratislave.
„Pôjdu aj na služobnú cestu do vzdialenejšej lokality, kde sa naozaj naučia, čo to znamená pomáhať a chrániť,“ zdôrazňoval v tomto prípade minister vnútra Daniel Lipšic z KDH. Pomáhať a chrániť sa podľa neho vzťahuje na „ľudí, ktorí rešpektujú zákony“.
V Českej republike zaviedli známy policajný slogan v roku 2008. Bolo to v rámci veľkej náborovej kampane českej polície. Vtipkári a recesisti hneď začali vymýšlať vlastné verzie hesla.
Súd o slogan
Občianske združenie s rovnakým názvom zažalovalo ministerstvo vnútra za ukradnutie značky, na súde však neuspelo.
Pražský súd vlani rozhodol, že ide o všeobecný pojem, ktorý navyše používajú bežne policajti v rôznych krajinách sveta.
Lipšicov poriadok pri osade necítia
Polícia oponuje, že väčšinu času trávia jej špecialisti práve v dedine.
PLAVECKÝ ŠTVRTOK. Sklamanie je slovo, ktoré charakterizuje pocity starostu Ivana Slezáka a obyvateľov Plaveckého Štvrtku pri Malackách. Osem mesiacov prešlo odvtedy, čo tam minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) ohlásil plán posilnenia bezpečnosti v súvislosti s neprispôsobivými obyvateľmi, ktorí žijú v osade.
Spočíval v decembrovom personálnom posilnení obvodného oddelenia polície v Stupave a v januárovom zriadení zásahovej jednotky, ktorá podľa Lipšica „rázne zakročí“ pri porušovaní zákona.
Starosta: Nič sa nezmenilo
„Zatiaľ necítime, že by sa zlepšila aktivita policajtov v obci,“ reagoval v pondelok na Lipšicove bezpečnostné opatrenia starosta.
Ministrovi napísal list, v ktorom sa ho pýta, ako naplnil bezpečnostné očakávania. „Neodpovedal mi priamo,“ hovorí Slezák. Len odpísal, že záležitosť posunul na Krajské policajné riaditeľstvo v Bratislave, ktoré ho bude informovať. Zatiaľ neodpísali.
Neporiadok v Plaveckom Štvrtku. FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
„Pri hodnotení bezpečnostnej situácie v Plaveckom Štvrtku v roku 2011 možno konštatovať, že situácia sa relatívne za posledné roky ustálila a nemožno tvrdiť, že by prišlo k zvýšeniu počtu zistených trestných činov a priestupkov,“ reagovala na výhrady krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
Na obvodnom oddelení polície v Stupave boli zriadené funkcie referentov pre prácu s komunitami. Prevažnú väčšinu pracovného času vykonávajú službu v Plaveckom Štvrtku, tvrdí hovorkyňa.
Lipšic by sa mal stiahnuť
„Minister Lipšic by sa mal výrazne stiahnuť z rómskej problematiky, lebo tvrdou rukou ju určite nevyrieši,“ hovorí Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. Represívnymi opatreniami sa podľa neho len zakrývajú oči verejnosti „a pritom každý súdny človek musí vedieť, že zázračné riešenia neexistujú.“
Za riešenie považuje len dlhodobú a systematickú prácu s generáciami znevýhodnených obyvateľov.
Ján Krempaský
Chcú ísť po úplatkoch
Občania podľa ministerstva vnútra komplikujú odhaľovanie úplatných policajtov.
BRATISLAVA. Policajti si úplatky nepýtajú, automaticky ich čakajú zastrčené v dokladoch. Ich praktiky pri správnych konaniach opisuje ministerstvo vnútra v Strategickom pláne boja proti korupcii. Materiál predložilo na pripomienkovanie.
Policajný prezident Jaroslav Spišiak považuje za najrizikovejšie dopravné priestupky. „Občania majú snahu dohadovať sa s policajtom, aby sa sankcii vyhli.“
Nakoľko je korupcia v polícii rozšírená, odmietol komentovať. Proti skorumpovaným policajtom vraj bojuje. „Okamžite ich prepúšťame zo zboru.“ Vlani z korupčných trestných činov obvinili desať policajtov.
Odhaľovanie podplatných policajtov je podľa ministerstva problematické aj pre neochotu občanov. Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH chce do konca roka predložiť novelu zákona o priestupkoch, aby štát odpúšťal občanom trest za priestupok, ak pomôžu odhaliť policajta, ktorý zobral úplatok.
„Takéto opatrenie sa využíva v rozvojových krajinách, keď už v boji s korupciou nič nepomáha,“ komentoval Gabriel Šipoš z Transparency International.
Lipšic pripravuje aj návrh zákona o ochrane oznamovateľov trestnej činnosti, ktorý má byť hotový na jeseň. „Pokiaľ niekto oznámi trestnú činnosť u zamestnávateľa, na škole alebo v nemocnici a potvrdí sa, tak získa nárok na odmenu. Vypočíta sa ako percento z tej sumy.“
(mm, bum)

Beata
Balogová
