Manažérke sa nepáčili informácie na stránke znasichdani.sk. Pomocou súdu sa jej podarilo ich obmedziť.
BRATISLAVA. Stránke znasichdani.sk, prevádzkovanou Alianciou Fair-play, nariadil súd cenzurovať informácie vydaním predbežného opatrenia.
Vyžiadala si to Jarmila Považanová, konateľka spoločnosti Strabag a viacerých ďalších firiem. Informácie z aplikácie o manažérke, aj s ich vymazanou časťou, nájdete tu.
Wienk: Je to protiústavné
„Keďže stránka len spája dva verejné a už dávno širokej verejnosti dostupné webové registre, považujeme takéto rozhodnutie súdu za protiústavné a neprimerane obmedzujúce šíriť informácie z verejných zdrojov,“ povedala šéfka aliancie Zuzana Wienk.
„Opatrenie je navyše zmätočné a nevykonateľné, pretože nám presne neurčuje, čo konkrétne máme urobiť, aby sme mu vyhoveli. Je to zlý signál pre demokraciu a pre právny štát,“ dodala Wienk.
Takýto zásah do jedného zo základných ľudských práv - slobody prejavu považuje Aliancia Fair-play, ako jeden z partnerov projektu znasichdani.sk za absolútne neprimeraný a škandalózny.
"Nepodala som návrh kvôli tomu, že bolo uvedené, že spoločnosť kde pôsobím získala štátne zákazky, ale kvôli tomu, že z informácii prezentovaných Alianciou Fair-Play na uvedenej stránke a súvisiacich vyhláseniach jej predstaviteľov, vyplývala nepravdivá skutočnosť, že moja osoba bola v obchodnom vzťahu so štátom a zo štátnych zdrojov získala nejaké plnenie," povedala SME Považanová.
Návrh podala vraj preto, že hoci Aliancia Fair-Play prináša informácie o otázkach verejného záujmu, nedokáže ich prezentovať pravdivo a neskreslene.
"Podotýkam, že pani Zuzana Wienk nerešpektuje podstatu a účel nariadeného predbežného opatrenia, pretože naďalej rozširuje nepravdivé údaje o mne, pričom ma označuje za "osobu, ktorá zarába na štáte", čím zvyšuje intenzitu a rozsah ujmy mne spôsobenej," dodala Považanová.
„Ak je zrejmé, že zverejnené údaje nie sú ziskami konkrétnej osoby, ale ziskami firiem, v ktorých konkrétna osoba iba nejakým spôsobom figurovala, paušálny zákaz zverejňovania akýchkoľvek takýchto údajov by bol podľa môjho názoru porušením ústavného práva šíriť informácie. Ide zatiaľ o predbežné rozhodnutie, konečné rozhodnutie súdu môže byť aj iné,“ povedal Peter Wilfling, právnik spolupracujúci s Via Iuris.
Aliancii sa podľa Wienk ozvali aj ďalší ľudia, ktorí mali výhrady k ich službe. Nikto ďalší si však nevymáhal zmazať informácie súdnou cestou.
Projekt ZNasichDani.sk je založený na automatickom spojení vestníka verejného obstarávania s obchodným registrom a nie je prevádzkovateľmi nijako upravovaný, ani cenzurovaný.
Webovú stránku navštívilo od jej spustenia asi 51-tisíc ľudí. Službu spustili koncom marca. Za nápad monitorovať informácie o verejných obstarávaniach získalo ZNasichDani.sk v júni prestížne medzinárodné ocenenie v súťaži Open Data Challenge.
Brániť môže aj nový zákon
Hrozbou pre túto a podobné služby by podľa Aliancie mohol byť aj návrh zákona o opakovanom použití informácií, ktorý pripravuje ministerstva spravodlivosti. Slovensko ho musí aplikovať ako smernicu Európskej únie, Wienk je však presvedčená, že naši úradníci jeho znenie nepochopili.
„Zákon v pripravenom znení by znamenal, že verejné inštitúcie sa môžu sami rozhodnúť, či niekomu povolia použiť informácie, ktoré vedú v elektronickej forme, alebo zverejňujú na voľne prístupných webových registroch,“ píše v stanovisku Aliancia Fair-play.
Takáto svojvôľa podľa nich môže viesť k tomu, že napríklad prevádzkovatelia stránky ZnašichDaní.sk takéto povolenie nezískajú a budú musieť stránku zrušiť. Ak by bol zákon prijatý, mohol by podľa nich znamenať koniec ZnasichDani.sk, ale aj podobných služieb alebo ich zásadné obmedzenie.
„Aj z tohto miesta preto žiadame ministerstvo spravodlivosti, aby zodpovedne zvážilo dosahy zákona a upravilo ho tak, aby podporoval iniciatívy verejnosti a rozvoj webových služieb,“ dodala Wienk.
Ministerstvo obavy nemá
Ministerstvo spravodlivosti o návrhu zákona, podľa svojho hovorcu od začiatku diskutuje aj so zástupcami mimovládnych organizácií. Aj na základe komunikácie s nimi vraj pripravilo počas pripomienkového konania niekoľko spresnení, s ktorými bude materiál predložený v blízkej dobe na rokovanie vlády.
„V tejto súvislosti je na mieste uviesť, že nezdieľame súčasné obavy Aliance Fair Play,“ napísal SME hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.
Návrh zákona má podľa neho za cieľ zabezpečiť rovnaké podmienky a postavenie žiadateľov pri opakovanom použití informácií.
„Napríklad sa v ňom priamo zakazuje ustanovenie dohôd medzi povinnými osobami a žiadateľmi, ktoré by obmedzovali opakované použitie informácií ostatných žiadateľov,“ dodal Bubla.

Beata
Balogová
