Bratislava 8. júla (TASR) - Trom užívateľom nelegálneho softvéru vymerali súdy v Topoľčanoch a Trnave tresty od štyroch mesiacov do piatich rokov, pričom po prvý raz ide o nepodmienečný trest na Slovensku v tejto oblasti.
Pred Okresným súdom v Topoľčanom čelil obvineniu Marek G. za falšovanie bankoviek v hodnote 500 a 1000 korún slovenských a za používanie nelegálneho softvéru. Dotyčný na svojom počítači podomácky vyrábal falošné bankovky, ktoré sa potom prostredníctvom inej osoby mali dostať do obehu. Polícia pri vyšetrovaní zistila, že Marek G. používal množstvo nelegálneho softvéru spoločností Adobe, Autodesk a Microsoft v celkovej hodnote viac ako 560 000 Sk. Za tieto skutky mu súd vymeral úhrnný trest 5 rokov v prvej nápravnovýchovnej skupine. Rozsudok však z dôvodu odvolania sa ešte nenadobudol právoplatnosť.
Okresný súd v Trnave zase uznal vinných Jozefa J. a Tomáša S. z trestného činu porušovania autorských práv, ktorého sa dopustili nelegálnym napaľovaním softvéru. Pri vyšetrovaní im zadržali vyše 400 kusov CD nosičov. Spoločnosti Microsoft spôsobili škodu za približne 52 000 Sk. Obaja dostali 4-mesačné podmienečné tresty.
"Oba prípady svedčia o tom, že i napriek zdĺhavým trestným a súdnym konaniam skutky porušovania autorských práv sa končia súdnymi rozhodnutiami v neprospech obžalovaných," konštatovala po vynesení rozsudkov právna zástupkyňa spoločnosti Business Software Alliance (BSA) Slovensko Adriana Tomanová.
V minulom roku toto medzinárodné a nadnárodné združenie producentov a distribútorov ekonomického softvéru monitorovalo a riešilo v SR 26 prípadov nelegálneho používania softvéru u koncových používateľov, čiže firiem alebo podnikateľov. Polícia preveruje i ďalších 13 firiem, ktoré predávali počítače s nelegálne nainštalovaným softvérom.
Na Slovensku podľa prieskumov dosiahla miera používania nelegálneho softvéru v roku 2001 približne 46 percent. Podľa ostatných prieskumov v regióne východnej Európy bolo za rok 2001 počítačové pirátstvo napríklad v Českej republike vo výške 43 percent, v Maďarsku 48 percent a v Poľsku 53 percent.
BSA vznikla v roku 1988 a v súčasnosti pôsobí v 30 krajinách sveta vrátane Slovenska.