BRATISLAVA. Aktivisti organizácie Greenpeace dnes vyvesili na budovu Ministerstva hospodárstva (MH) SR v Bratislave transparent, ktorým ho premenovali na ministerstvo atómovej energetiky.
Environmentalisti týmto spôsobom rezortu vyčítali nekritický postoj k využívaniu jadrovej energetiky na Slovensku. Po marcovej havárii vo Fukušime podľa nich nepristúpil rezort k žiadnemu prehodnoteniu skladby energetického sektora v SR s prihliadnutím na bezpečnosť obyvateľstva, ale stal sa vraj PR agentúrou jadrového priemyslu.
"Po havárii vo Fukušime paradoxne ministerstvo začalo viac propagovať jadrovú energetiku a obhajovať jej záujmy. Neskôr sa k tomu pridala aj premiérka. Pýtame sa, či sa ministerstvo stalo PR agentúrou jadrových elektrární? Takto rozhodne nevykonáva funkciu nezávislého štátneho orgánu," uviedla Andrea Zlatňanská z Greenpeace.
Postoj rezortu v súvislosti s bezpečnosťou jadrových reaktorov podľa aktivistov podceňuje prípadné riziká. Kým niektoré krajiny pristúpili aspoň k prehodnoteniu, utlmeniu alebo až zastaveniu využívania jadrovej energetiky, na Slovensku sa naši predstavitelia tvária, akoby sa nič nestalo, poukázali.
"Japonská katastrofa stále pretrváva a ukazuje nám jasný príklad, kam až môže využívanie jadrových elektrární viesť. V tejto situácii začala slovenská vláda otvorene podporovať výstavbu ďalšieho jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach," pokračovala Zlatňanská. Poznamenala, že kabinet tak nielen vystavuje slovenské obyvateľstvo bezpečnostnému riziku, ale takéto konanie prinesie v SR viac nebezpečného rádioaktívneho odpadu a väčšiu závislosť od dovozu paliva.
Podľa aktivistov Slovensko nové jadrové zdroje nepotrebuje, keďže už teraz je čistým vývozcom elektriny. "Jadrový priemysel prenáša zodpovednosť za jadrové škody na občanov, nedostatočne prispieva na nakladanie s odpadmi, ktoré vytvára, a popri tom dosahuje obrovské zisky. Žiadame, aby sa tento prístup ministerstva zmenil a prioritou sa stala ochrana záujmov slovenského obyvateľstva, a nie jadrových firiem," uzavrela Zlatňanská.
Dvere rezortu hospodárstva sú podľa Róberta Mervu z komunikačného odboru Ministerstva hospodárstva (MH) SR otvorené aj pre aktivistov Greenpeace.
"Sme v demokratickej krajine, v ktorej ma každý právo na svoj názor. Sme radi, že si už aj v Greenpeace všimli postoj MH SR k jadrovej energetike. Dvere ministerstva sú aj pre nich otvorené a veríme, že nabudúce prídu s konštruktívnymi nápadmi, napríklad ako nahradiť jadrové zdroje elektrickej energie bez ohrozenia stability slovenskej elektrizačnej sústavy a bez zvýšenia ceny tejto suroviny a nie len s dávno známymi informáciami z médií," uviedol pre TASR Merva v reakcii na dnešné vyvesenie transparentu aktivistami Greenpeace.