Bratislava 8. júla (TASR) - Hlavným problémom Slovenska pri využívaní predvstupovej pomoci Európskej únie (EÚ) zostáva predkladanie technických špecifikácií na jednotlivé projekty pre implementačné agentúry. Vicepremiérka SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková to uviedla po dnešnom rokovaní s hlavným vyjednávačom EÚ so SR Dirkom Meganckom v rámci Spoločného monitorovacieho výboru EÚ a SR v Bratislave.
V súvislosti s využívaním pomoci Phare z finančného memoranda za rok 2000 Kadlečíková konštatovala, že do konca októbra tohto roku bude nakontrahovaných 79 percent prostriedkov. Pred zasadnutím výboru bolo z pomoci EÚ na využitie ohrozených 15 miliónov eúr, na základe dnešného hodnotenia sa táto suma podľa vicepremiérky zmenšila na 9 miliónov eúr. Ako ďalej uviedla, v stave vysokého rizika sa nachádzajú štyri projekty týkajúce sa Národnej agentúry pre malé a stredné podnikanie. Nepriaznivá je situácia aj pri projektoch slovensko-rakúskej a slovensko-maďarskej spolupráce, ako aj projektoch týkajúcich sa Národného úradu práce, konkrétne oblasti vzdelávania. Problémy vyplývajú podľa Kadlečíkovej aj zo skutočnosti, že technická špecifikácia projektov a kontrahovanie závisí často od realizácie predchádzajúcich projektov, ako aj z oneskoreného prijímania legislatívy, čo sa týka najmä Ministerstva financií SR.
Vzhľadom na využívanie pomoci z finančného memoranda ešte za rok 1999 konštatovala, že Slovensko nakontrahovalo 95 percent prostriedkov. "Jediný problém je, že pri projektoch týkajúcich sa katastra nedošlo k úplnému vyčerpaniu prostriedkov, a to na úrovni 455 tisíc eúr," uviedla.