SME

Novela o jazykoch menšín bude šikanovať úrady, tvrdí Maďarič

Plénum opätovne prerokovalo návrh novely zákona o používaní jazykov menšín, ktorú im vrátil prezident a navrhol, aby ju odmietli ako celok.

BRATISLAVA. Novela zákona o používaní jazykov menšín, ktorú prezident Ivan Gašparovič vrátil parlamentu na prerokovanie, je podľa Mareka Maďariča zo Smeru rizikom pre integritu a suverenitu Slovenskej republiky.

„Bude tichým spôsobom diskriminovať Slovákov, ktorí neovládajú menšinový jazyk,“ upozornil v rozprave k vrátenej norme. Okrem toho podľa neho tiež zvýši už existujúci tlak na používanie maďarčiny Slovákmi a budú ňou šikanovaní úradníci. „V praxi v úradnom styku v obciach spôsobí jazykový Babylon,“ je presvedčený. Návrh podľa neho nielenže prekračuje záväzky SR vyplývajúce z charty menšinových jazykov, ale v niektorých prípadoch môže aj zablokovať administratívu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Maďarič tvrdí, „sme svedkami napĺňania politiky, ktorá nebude nikdy považovať menšinové otázky za vyriešené, ide o filozofiu nekonečných požiadaviek.“ Pripomenul, že aj podľa medzinárodných dokumentov ochrana národnostných menšín nie je absolútnou kategóriou a nemožno pozerať iba na záujmy menšín, ale aj na záujmy štátu. Ako poznamenal, doterajší zákon sa nejavil ako nedostatočný žiadnej menšine a etnickej skupine s výnimkou jednej - maďarskej, teda jej politickej reprezentácie.

„Tento návrh musíme vnímať aj v kontexte aktuálnych slovensko-maďarských vzťahov,“ upozornil. Koalícia podľa neho potrebovala navodiť dojem poškodenia jazykových práv menšín prijatím zákona o štátnom jazyku a z toho vyplývajúcej potreby krivdu odstrániť, inak by novelu nedokázala odôvodniť.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Ivan Gašparovič parlamentu novelu schválenú v máji vrátil s desaťstranovým zoznamom pripomienok a navrhol, aby ju národná rada pri opätovnom prerokúvaní odmietla ako celok. Novela zákona o používaní jazykov menšín vznikla kompromisom medzi znením, ktoré navrhol podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd), a výhradami KDH či nezávislého poslanca Igora Matoviča.

Novela, o ktorej budú dnes poslanci opätovne hlasovať, znižuje kvórum pre obce, kde sa môžu v úradnom styku používať jazyky menšín z 20 percent na 15. Koalícia sa však dohodla, že do roku 2031 žiadna obec o viacjazyčný status nepríde. Nové znenie na priznanie dvojjazyčného statusu vyžaduje prekročenie 15-percentnej hranice podľa výsledkov v dvoch po sebe nasledujúcich sčítaniach ľudu, ktorých výsledky budú zverejnené po prvom júli tohto roka. Na odňatie dvojjazyčnosti bude zasa potrebné, aby podiel príslušníkov národnostných menšín v obci tri razy po sebe klesol pod 15 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Chmelova novela rozširuje právo používať menšinový jazyk v úradnom styku. Ďalšou novinkou je, že na staničných budovách sa budú môcť uvádzať aj menšinové názvy obcí, pričom slovenský názov musí byť uvedený prvý a nesmie byť menší ako menšinový. Všetky nápisy a oznamy určené na informovanie verejnosti, napríklad v predajniach, na športoviskách, v reštauráciách, autobusových a železničných staniciach, na pamätníkoch alebo pamätných tabuliach sa budú môcť uvádzať aj v menšinovom jazyku, vždy však musí byť prítomný aj nápis v slovenčine. Nové znenie zákona zároveň zavádza pri prehreškoch voči jeho ustanoveniam pokuty od 50 do 2 500 eur.

Viacjazyčnosť sa bude týkať kodifikovaných alebo štandardizovaných jazykov tradične používaných na území SR, konkrétne maďarčiny, češtiny, bulharčiny, chorvátčiny, nemčiny, poľštiny, rómčiny, rusínčiny a ukrajinčiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu