BRATISLAVA. Opozičný Smer kryje predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady SR Štefana Harabina. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) sa pýta sociálnych demokratov, čím ich Harabin drží, keď ho stále kryjú.
Zároveň je presvedčená, že Smeru vyhovuje súčasný stav súdnictva a prokuratúry.
"Strane vyhovuje prepletenie s justíciou a čo je podstatné, že to vyhovuje finančným záujmom, ktoré stoja za politickou stranou Smer," vyhlásila v rozprave k neskôr schválenej novele zákona o prokuratúre.
Smer tvrdí, že koalícia pokračuje v dlhodobom trende politizácie súdnictva a prokuratúry. Žitňanská to odmieta.
Zdôraznila, že aj touto právnou normou plní vládna koalícia sľuby voličom otvoriť súdnictvo a prokuratúru verejnosti a odstrániť v týchto oblastiach bratstvá.
Žitňanská odmieta tiež tvrdenia, že chce cez všeobecné záväzné stanoviská a návrhmi na disciplinárne konanie ovládnuť prokuratúru.
"Všeobecné záväzné stanoviská sú výkladové stanoviská, ktoré nepredstavujú žiadny pokyn voči posudzovaniu konkrétnej kauzy. Za posledné roky vydával generálny prokurátor dve stanoviská ročne. Trnka vydal jedno minulý rok. Keď si ich prečítate, pochopíte, že tieto stanoviská nemôžu znamenať ovládnutie prokuratúry," upozornila Žitňanská svojho kritika, poslanca za Smer Róberta Madeja.
Pokiaľ ide o rozšírenie oprávnenia podávať návrhy na disciplinárne konanie pre ministra spravodlivosti, Žitňanská si myslí, že je to správny krok. Jeho potrebu podľa nej dokazuje aj nedávny právnický žúr, na ktorom sa zúčastnil aj zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý.
Ministerka spravodlivosti sa nazdáva, že by za to mal byť disciplinárne stíhaný. "Sám na seba sa však návrh na disciplinárne stíhanie nechystá dať," podotkla.
Stav na prokuratúre a justícii dokumentuje podľa nej aj video zo spomínaného žúru, na ktorom bol Tichý so sudcom, v prípade ktorého mal rozhodnúť o zbavení jeho imunity.
Tichý po zverejnení videa vyhlásil, že pre zaujatosť nemôže v prípade sudcu rozhodovať. Žitňanská si myslí, že keby video nebolo zverejnené, Tichý by zaujatosť nepriznal a o sudcovej imunite by rozhodoval.
"Taký je stav v justícii a prokuratúre. Preto je náležité zaoberať sa zmenami a nemyslím si, že nemáme právo diskutovať o súdnych rozhodnutiach," zdôraznila šéfka rezortu justície s tým, že preto súdnictvo aj prokuratúra potrebuje zmeny.
Podľa podpredsedu sociálnych demokratov Mareka Maďariča chce koalícia, aby sa prokuratúra po zmene začala venovať opozícii. Jeho stranícky kolega Miroslav Číž Žitňanskej odkázal, že taký diletantský zákon o prokuratúre, ako pripravila ona, tu ešte nebol.