Aktivisti varujú, že zmena zákona môže zúžiť práva občanov na informácie.
BRATISLAVA. Snahu zlepšiť infozákon si ministerstvá a úrady vysvetlili po svojom. V pripomienkovom konaní k novele, ktorú pripravilo ministerstvo spavodlivosti, prišli s množstvom obmedzení.
Ak by zmeny prešli mnohé informácie, ktoré sú dnes verejné, budú utajené.
Autorka novely Lucia Žitňanská (SDKÚ) zatiaľ pripomienky nekomentuje. „Cieľom je vytvoriť podmienky na zlepšenie prístupu k informáciám s ohľadom na doterajšie skúsenosti.“
Na snahy obmedziť slobodný prístup k informáciám upozornilo združenie Via Iuris.
„Niektoré návrhy sú doslova absurdné a šokujúce. Napríklad návrh trestať za podanie žiadosti pokutami, ak sa úrad bude domnievať, že občan zneužíva zákon,“ hovorí právnik združenia Peter Wilfling.
Pokuty za zneužívanie infozákona až do 1650 eur navrhuje Úrad na ochranu osobných údajov.
Škrtá Miškov aj SIS
Ministerstvo hospodárstva vedené Jurajom Miškovom z SaS zas chce, aby sprístupnené informácie o platoch a odmenách žiadateľ nemohol ďalej šíriť. Teda ani zverejňovať.
„Považujeme to za diskrimináciu štátnych zamestnancov. Je rozdiel medzi sprístupňovaním a zverejňovaním,“ vysvetľuje šéfka komunikácie rezortu Dagmar Hlavatá.
Ministerstvo chce do zákona dostať aj ďalšie nápady, napríklad, aby štátne firmy nemuseli informovať o hospodárení.
Svoje úplné vyňatie spod infozákona presadzuje SIS, ktorú riadi Karol Mitrík z SDKÚ. Nemusela by tak poskytovať už ani informácie o hospodárení s verejnými financiami, tvrdí Wilfling.
„Pripomienka zodpovedá zákonom vyžadovanému utajeniu činnosti spravodajskej služby,“ reaguje SIS.
Koniec priestupkov
Rezort vnútra pod vedením Daniela Lipšica z KDH chce, aby zamestnancov úradov nebolo možné pokutovať za porušenie infozákona, takže by už nešlo o priestupok.
Za oslabenie zákona to nepovažuje. „Zodpovednou osobou je právnická osoba, ktorá môže byť pokutovaná.
Zamestnanci sa budú riešiť v rámci zákona o štátnej, respektíve verejnej službe,“ tvrdí Lucia Garajová z tlačového oddelenia.
Ministerstvo tiež podľa Via Iuris usiluje o utajenie informácií o rozhodovacej činnosti správnych orgánov. Spolu s Úradom vlády navrhujú, aby zákon nezverejňoval informácie o procese vyšetrovania sťažností občanov na nezákonné fungovanie úradov.
Infozákon bol schválený v roku 2000 na princípe, čo nie je tajné, je verejné. V roku 2008 ho otváral minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin.
Opozícia vtedy vyzývala vládu Roberta Fica, aby neobmedzovala občanom právo na informácie.

Beata
Balogová
