BRATISLAVA. V roku 2015 chce Slovensko dať na oficiálnu rozvojovú pomoc (ODA) takmer štvornásobne viac ako v súčasnosti.
Kým v roku 2010 Bratislava poskytla na rozvojovú pomoc 0,085 percenta hrubého národného dôchodku (55,6 mil. eur), o päť rokov neskôr by to malo byť 0,33 percenta.
Uvádza sa to v Správe o siedmom roku členstva SR v Únii, ktorú schválila vláda. Svoj medzinárodný záväzok do roku 2010 prispievať 0,17 percenta hrubého národného dôchodku na oficiálnu rozvojovú pomoc splnilo Slovensko iba na polovicu.
"Prioritami pre nadchádzajúce obdobie bude plnenie záväzkov Únie s perspektívou dosiahnuť podiel poskytovania ODA Slovenskou republikou v roku 2015 vo výške 0,33 percenta z hrubého národného dôchodku a kladenie väčšieho dôrazu na strategické témy," píše sa v správe, ktorú vypracovalo Ministerstvo zahraničných vecí SR.
Slovensko sa podľa správy bude usilovať o primeranú geografickú vyváženosť a efektívnosť rozvojovej spolupráce Únie, a to najmä v rámci konzultácií medzi členskými štátmi a Európskou komisiou o využívaní jednotlivých rozvojových nástrojov.
V oblasti poskytovania rozvojovej pomoci sa Slováci za rok 2010 umiestnili na 23. mieste spomedzi 27 členských štátov Únie.
Vlani Únia vynaložila podľa údajov OECD 54,82 miliárd eur na rozvojovú pomoc, čo je takmer o 15 miliárd eur menej, ako sa zaviazala. Rovnaký podiel ako Slovensko na rozvojovú pomoc dáva Maďarsko a Bulharsko.
Horšie sú na tom len Poľsko, Rumunsko a Lotyšsko. Uvádza sa to v tohtoročnej správe AidWatch, ktorú zverejnila Európska konfederácia mimovládnych rozvojových a humanitárnych organizácií Concord.