Predseda Najvyššieho súdu bude mesačne dostávať namiesto päťtisíc eur iba 1500.
Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 22:04 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin môže prísť o funkciu. Ústavný súd mu na rok znížil plat o 70 percent a rozhodovať bude o ďalšom treste. Harabin príde mesačne o 3500 eur za to, že odmietol kontrolu ministerstva financií.
Ústavný súd sa bude zaoberať aj ďalším podaním o prideľovaní spisov od ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ). Aj v tomto prípade navrhovala zníženie Harabinovho platu. Právnička Via Iuris Eva Kováčechová si myslí, že teraz môže žiadať prísnejší postih. Ak sudca spácha závažné disciplinárne previnenie opakovane, môže prísť o talár.
Ministerstvo spravodlivosti nechce ďalšie kroky komentovať. Najprv sa chce oboznámiť s nálezom Ústavného súdu.
Postup, aký naznačuje Kováčechová, Žitňanská zvolila pri sudcovi Stanislavovi Dutkovi, pre ktorého chybu sa dostal na slobodu Karol Mello. Navrhla mu znížiť plat o 70 percent.
Dutko je už disciplinárne stíhaný v inom prípade. Ak sa jeho previnenia potvrdia, Žitňanská žiada zbaviť ho funkcie.
Kontrolu pustiť mal
Príbeh kontrol august 2010 Mikloš začína s pokusmi o kontrolu, november 2010 Žitňanská podáva návrh na disciplinárne stíhanie Harabina, január 2011 krajský súd hovorí, že kontrola nemôže byť, apríl 2011 Najvyšší súhlasí.
Štefan Harabin je prvým predsedom Najvyššieho súdu, ktorého za závažné previnenie potrestali znížením platu.
Ústavný súd včera rozhodol, že Harabin pochybil, keď nepustil kontrolu ministerstva financií, aby preverila, ako hospodári. Za trest bude rok dostávať o 70 percent nižší plat. Šéf Najvyššieho súdu zarába takmer päťtisíc eur, mesačne tak príde o 3 500 eur.
Proti rozhodnutiu ústavného súdu sa Harabin nemôže odvolať. Ústavný súd konštatoval, že ministerstvo financií je oprávnené kontrolovať hospodárenie aj na najvyššom súde, ktorý čerpá prostriedky zo štátneho rozpočtu.
Audit by vraj žiadnym spôsobom nenarušil nezávislosť súdu, pretože nemal za cieľ kontrolovať výkon súdnej moci, ale finančné hospodárenie.
„Spôsob financovania Najvyššieho súdu a postupy pri následnom overovaní nakladania s verejnými prostriedkami neovplyvňujú nezávislý výkon súdnictva. Najvyšší súd ako právnická osoba hospodári s verejnými prostriedkami a pri realizácii tejto činnosti, ako aj pri zabezpečovaní bežnej prevádzky súdu, nejde o výkon súdnej moci. Najvyšší súd má v tomto smere rovnaké postavenie ako ktorákoľvek iná právnická osoba, ktorá verejné prostriedky používa na zabezpečenie svojej činnosti,“ vravia sudcovia.
Podľa Ústavného súdu dokumentácia k návrhu na disciplinárne konanie i priebeh verejného pojednávania potvrdili, že predseda Najvyššieho súdu „porušil svoje povinnosti vytvoriť ministerstvu financií ako auditujúcemu orgánu podmienky na vykonanie vládneho auditu podľa poverenia ministerstva financií a zdržať sa konania, ktoré by mohlo ohroziť jeho začatie a riadny priebeh“.
Harabin: Je v tom politika „Verdikt vnímam ako politické rozhodnutie, je to trest za právny názor,“ tvrdí Harabin. Pripomenul, že jeho predchodcu Milana Karabína v podobnom prípade oslobodili. Karabína navrhol disciplinárne stíhať Harabin ako minister spravodlivosti. Karabín totiž odmietol na súd pustiť jeho kontrolu.
Harabin tiež poznamenal, že o audite ministerstva financií rozhodli iné súdy, vrátane Najvyššieho, že je nezákonný. „Disciplinárny súd zjavne porušil ústavu, keď nerešpektoval právoplatné a vykonateľné rozhodnutie Najvyššieho súdu.“
Na dnešnom vyhlásení verdiktu sa Harabin nezúčastnil, je na dovolenke.
Žitňanská je spokojná Návrh na disciplinárne stíhanie podala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ). Včerajší verdikt označila za dôležitý pre justíciu. „Predseda ktoréhokoľvek súdu musí byť príkladom pre svojich kolegov, musí dodržiavať zákon a nesmie svojvoľne konať.“
Poznamenala, že je na ministerstve financií, či sa pokúsi Najvyšší súd opäť kontrolovať.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) zatiaľ nevie, ako bude konať. „Samozrejme pretrváva záujem o náš audit, ale je tu aj rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorý ho zakazuje,“ uviedol Miklošov hovorca Martin Jaroš.

Beata
Balogová
