Štát zatiaľ nemusí cyperskej spoločnosti zaplatiť 60 miliónov eur.
BRATISLAVA. Pod Tatrami mali vyrásť hotely, golfové ihrisko a kasíno. Veľký projekt, z ktorého nič nebolo, môže štát vyjsť až na 100 miliónov eur.
Odškodné za zmarenú investíciu od Slovenského pozemkového fondu žiada schránková firma z Cypru.
Spor so spoločnosťou Ermanno Trade and Invest sa fondu podarilo zvrátiť až na Ústavnom súde. Štátne peniaze na účet záhadnej firmy zatiaľ nepôjdu. V prvom prípade išlo o 60 miliónov eur.
Súdy fond poškodili
Firma Ermanno sa začala súdiť o ušlý zisk pred tromi rokmi, keď od pozemkového fondu nezískala lukratívne pozemky pri Veľkom Slavkove, na ktorých chcela postaviť zábavnorelaxačný komplex.
Ústavný súd v polovici júna vrátil veci Najvyššiemu súdu a Krajskému súdu v Prešove, lebo porušili ústavné práva pozemkového fondu.
„Základné právo fondu na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie boli porušené,“ povedala hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová.
Chyba Najvyššieho súdu
V spore o 60 miliónov eur podľa rozhodnutia Ústavného súdu pochybil Najvyšší súd, ktorý odmietol námietku, že sudcovia Krajského súdu v Prešove sú zaujatí.
„Musí nanovo rozhodnúť, či sú zaujatí, alebo nie sú, pričom bude viazaný právnym názorom Ústavného súdu,“ povedal právnik fondu Michal Mandzák.
Fond námietku vzniesol, pretože mal podozrenie, že spis nešiel cez elektronickú podateľňu, ale pridelili ho vopred určenému senátu.
Najvyšší súd odmietol verdikt Ústavného súdu komentovať.
Mlčí aj Ermanno. „K tejto kauze nebudeme poskytovať vyjadrenia až do skončenia veci,“ reagovala právna zástupkyňa spoločnosti Ivana Harbuľáková Škarová.
Vlastníci firmy Ermanno nie sú známi. V cyperskom registri figuruje ako zástupkyňa Irene Spoerry, ktorá bola zapletená do káuz okolo financovania SDKÚ.
Chyby urobili aj v Prešove
V ďalších dvoch žalobách Ermanno požaduje odškodné 40 miliónov.
V týchto prípadoch podľa Ústavného súdu zlyhal Krajský súd v Prešove. Nariadil mu, aby sa znovu zaoberal námietkami zaujatosti proti dvom sudcom Okresného súdu v Poprade, ktorí majú o žalobách rozhodovať. Ich kolegom bol sudca Štefan Zoričák, ktorého syn v kauze svedčí.
„Zoričákov syn pracoval pre firmu, od ktorej Ermanno odkúpilo pohľadávku na pozemky,“ hovorí Mandzák.
Pozemky, ktoré si Ermanno od fondu nárokovalo, mali pôvodne získať firmy AR City, AR Park a AR Golf. Zoričák mladší bol konateľom AR Golf.
Sudca Zoričák medzičasom odišiel do dôchodku. Skontaktovať s ním sa nepodarilo.
Fond menil plány
Trojica firiem za Dzurindovej vlády v roku 2006 dostala prísľub od vedenia fondu, že im predá pozemky pri Veľkom Slavkove. Ermanno od nich pohľadávku odkúpilo, ale k pozemkom sa nedostalo.
Fond, ktorý už ovládali nominanti vlády Roberta Fica, vydal pozemky reštituentom z východného Slovenska. Tí parcely obratom predali firme GVM, blízkej šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Kauza vyvolala vládnu krízu.
Vtedajší premiér Fico označil prípad za zlodejinu. Prevod pozemkov na GVM zastavila prokuratúra.
GVM získala inú pôdu, nič na nej nepostavila
Pozemky, ktoré firma získala od reštituentov, sú opustené.
BRATISLAVA. Aj veľkolepé plány firmy GVM, ktorá chcela v Tatrách postaviť luxusný hotel a golfové ihrisko, zostali na papieri.
Spoločnosti sa až na druhý pokus podarilo za lacný peniaz získať pozemky, ktoré reštituentom z Michaloviec vydal Slovenský pozemkový fond.
V roku 2009 odkúpila pozemky vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej od tých istých reštituentov, s ktorými sa dohadovala aj v roku 2007 o Veľkom Slavkove.
V tomto prípade prokuratúra nemohla do prípadu zasiahnuť, úrady museli pozemky prepísať na GVM.
Trhová hodnota 1,6 milióna štvorcových metrov presahovala šestnásť miliónov eur, reštituentom firma vyplatila podľa informácií SME okolo 430tisíc eur.
Dva roky sa nik neukázal
Na pozemkoch nič nepostavili, podľa katastra stále patria GVM.
„Pozemky sú nevyužívané,“ povedal starosta Veľkej Lomnice Peter Duda. Spolumajiteľa GVM Gabriela Vysaníka naposledy videl pred dvoma rokmi.
„Zastupiteľstvu prezentoval zámery firmy,“ vraví Duda. Odvtedy sa nikto z firmy neukázal.
„Nechcem sa vyjadrovať. Nemám s tým nič spoločné,“ reagoval starosta Starej Lesnej Viliam Regitko.
Vysaník je ticho
Čo chce spoločnosť s pozemkami urobiť, Vysaník neprezradil. Pracovníčka GVM napriek prísľubu odpovede neposkytla.
Vysaník mal blízko k šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi, v minulosti bol okresným predsedom HZDS v Kežmarku. V GVM figuruje aj Mečiarov priateľ, podnikateľ Milan Bališ.
Keď sa firma v roku 2009 dostala k pozemkom v Tatrách, vtedajší premiér Robert Fico zo Smeru dal opäť odvolať celé vedenie pozemkového fondu.
Vláda Ivety Radičovej vlani presadila zákon, podľa ktorého reštituenti namiesto pôdy dostávajú peniaze, ak sa nenájde náhradný pozemok v ich obci alebo okrese. Pravidlo má zabrániť opakovaniu pozemkových škandálov.
Brízu vypočujú budúci týždeň
Za kauzu Veľký Slavkov doteraz nikoho nepotrestali.
BRATISLAVA. Pre sporné reštitúcie pozemkov pri Veľkom Slavkove, ktoré by napokon skončili vo firme blízkej HZDS, stále vyšetrujú bývalého námestníka Slovenského pozemkového fondu Branislava Brízu.
Jeho advokát Roman Maťašovský hovorí, že Bríza má ísť na budúci týždeň na výsluch.
„Pokiaľ beží vyšetrovanie, pán Bríza sa nechce vyjadrovať.“ Obvinili ho, že falšoval dokumenty, zneužíval právomoci a vydieral. Po vypuknutí škandálu v roku 2007 odstúpil z funkcie.
Polícia vyšetrovala aj pracovníčku fondu Helenu Osuskú, ale stíhanie zastavila.

Beata
Balogová
