Tento týždeň zomrel herec Peter Falk. Jeho Columbo zľudovel aj na Slovensku. Politici často prirovnávajú opatrenia svojich oponentov k jeho manželke, ktorú nikto nikdy nevidel, hoci ju Columbo stále spomínal. Vyšetrovateľa, ktorý predstieranou naivitou hľadal vraha hlavne vo vysokých kruhoch Los Angeles, majú radi aj slovenskí policajti. No skutočná práca sa na jeho metódy nepodobá.
Na začiatku vražda, zaujímavé vyšetrovanie, otravovanie svedkov a podozrivých v ich obývačke, známe vracanie sa od dverí s akože zabudnutou otázočkou, osvietenie, detail, ktorý si nikto iný nevšimol a usvedčenie vraha. Zdanlivo vzrušujúci priebeh pátrania po vrahovi v televíznom seriáli je v skutočnosti oveľa zdĺhavejší a nudnejší.
Policajný prezident Jaroslav Spišiak hovorí, že ku Columbovým prípadom by sa momentálne dala trochu prirovnať vražda Ernesta Valka. Columbo vyšetroval hlavne vo vysokých kruhoch. Ak by to však malo byť ako v seriáli, vraždu by pravdepodobne spáchal nejaký príbuzný a jej vyšetrenie by netrvalo tak dlho.
Musí tam byť logika
Väčšina vrážd sa deje medzi ľuďmi, ktorí so Smotánkou nemajú nič spoločné. Vraždy ani väčšinou nebývajú také premyslené a rafinované, ako sa zdá v televízii. Deväťdesiat percent z nich sa udeje v afekte, pod tlakom emócií a páchateľ robí klasické chyby, ktoré vie tím ľudí odhaliť.
Bývalý bratislavský vyšetrovateľ a teraz advokát Peter Vačok tiež hovorí, že vyšetrovanie sa tomu v Columbovi nepodobá, no pri niektorých dieloch sa dalo aj niečo naučiť.
„Vyšetrovanie takto v praxi naozaj neprebieha, ale seriál treba vnímať úplne inak – či je tam logika. Buď pozeráme akčné filmy s nábojom kriminálky, kde sa naháňa a strieľa a vlastne ani nevieme, ako k tomu došlo alebo niekto síce chodí v kabáte, ale rozmýšľa, a to oceňujem.“
„Vyšetrovateľ nekoná nikdy individuálne, vždy je to tímová práca. Sám jeden človek nemôže byť hrdina, nezvládol by to,“ tvrdí Spišiak. Sú podľa neho skúsení vyšetrovatelia, od ktorých sa na mieste činu mladší policajti učia. Takíto vyšetrovatelia si podľa neho všimnú aj detail, ktorý nikto iný nevidí a ktorý môže byť dôležitý.
Ani baloniak, ani pes
Na rozdiel od seriálu však v skutočnosti musí byť všetko „procesne“ čisté. Columbovi sa možno trochu podobajú operatívci, čo sa stretávajú s ľuďmi, získavajú informácie, navrhujú vyšetrovateľovi predvolať svedkov. No až to, čo odznie v kancelárii na výsluchu, je pre rozhodnutie súdu kľúčové. Namiesto 50 minút to však po skutočné odsúdenie trvá niekedy roky.
Ani operatívci však podľa Spišiaka nechodia v ošarpanom baloniaku alebo v starom ledva idúcom aute. „Každý chodí oblečený tak, ako to uzná za vhodné.“ Operatívci sa vraj snažia, aby na prvý pohľad nebolo jasné, že sú policajti. Je otázne, či sa im to darí. „Pri niektorých operatívcoch možno pozorovať určité rysy obliekania – trojštvrťový kožený kabát, je to asi praktické. Neviem, prečo si zvolili takýto štýl,“ hovorí Spišiak. Ak k tomu dotyčný vystupuje z modrej Fabie, jeho povolanie je jasné.
Columbo chodil bez zbrane, na Slovensku má každý policajt zbraň pridelenú a väčšinou ju aj nosí. Pes na miesto činu chodí iba vycvičený a policajný. Svojich vlastných Rexov nechávajú kriminalisti doma.
Hviezda v koži hlupáka
A kto je slovenský Columbo? Na to Vačok odpovedať nevie. „Najzávažnejšie prípady sú skupinová vec. Samozrejme, niekto prispeje viac, iný menej, záleží aj na kvalite policajta.“ Rešpekt pred výsluchom má vraj ku každému vyšetrovateľovi.
Najkrajšia chvíľa vyšetrovateľa, ktorá sa dá trochu prirovnať k tej v televízii, je, keď má zabezpečené technické dôkazy, odtlačok prsta alebo trasovú stopu a ide vypočúvať. „Tam už má človek vysoko navrch a môže sa trochu hrať aj na hlupáka ako Columbo, ale nie vždy je to možné,“ povedal Vačok.
Detektívky a skutočnosť
Slávny vyšetrovateľ
Nikto taký neexistuje. Sú skúsenejší vyšetrovatelia, ale nepatria medzi žiadne celebrity. Ide o tímovú prácu technikov, operatívcov, analytikov a vyšetrovateľov.
Okamžité výsledky
Hlavne v seriáli CSI sa zdá, akoby sa „výsledky z labáku“ dali získať takmer okamžite. Aj keď má nejaký prípad maximálnu prioritu, napríklad porovnanie DNA trvá niekoľko dní. Aj to len vtedy, ak je s čím porovnávať. Napríklad pri vražde Daniela Tupého polícia má DNA, ale nevie, komu patrí. Tak je to aj pri vražde Ernesta Valka. Kriminalisticko-expertízny ústav inak postupuje podľa dátumov, ako mu vzorky prichádzajú.
Odtlačky prstov
Väčšinou sú nepoužiteľné. Buď ich je na mieste veľmi veľa, alebo sú neúplné. Nájsť odtlačok páchateľa a na základe toho ho usvedčiť, býva vzácne.
Návšteva doma
Policajt nezvoní doma u podozrivých alebo u svedkov a nenecháva sa k nim pozývať do obývačky, v ktorej by sa nechal ponúknuť čajom a čerstvo upečenými sušienkami. Písomne si ich predvoláva a oni musia prísť na políciu, kde sa koná oficiálny výsluch.
Smotánka
Columbo, ale aj iné detektívky, sú príťažlivé vraždou v prostredí takzvanej Smotánky. V skutočnosti sa však väčšina vrážd odohráva medzi ľuďmi, ktorých život je plný problémov, alkoholizmu a zúfalstva.
Jeden prípad
V televízii to vyzerá, že policajt nerieši nič iné, iba poslednú vraždu. Vyšetrovatelia však majú na stole niekoľko prípadov, ktorým musia venovať rovnakú pozornosť. Ide to pomalšie, ako sa večer pri seriáli zdá.
Prestrelka na záver
Vo veľa seriáloch aj v detektívkach dej vrcholí napínavou naháňačkou, keď ide vyšetrovateľovi o život. V 99 percentách páchateľa zatknú tak, že nemá šancu na nijaký protiútok. Buď sa to deje v kancelárii pri výsluchu, alebo za asistencie kukláčov, kde na odpor nie je čas.
Dobro víťazí nad zlom
Príjemný pocit v divákovi na konci epizódy, že zloduch bol zatknutý a teraz si svoj trest odpyká, nie je pravidlom. Vražda môže zostať aj nevyriešená. Súdy tiež trvajú roky, podozriví sa pre chyby sudcov dostávajú na slobodu, kým sú odsúdení, môžu ujsť a často bývajú napríklad aj pre rôzne procesné chyby oslobodení.
Motív
Tu je fikcia najbližšie ku skutočnosti. Pravidlo, ak zabijú ženu, prvý podozrivý je manžel, platí aj v reálnom živote. Väčšina vrážd sa deje v afekte pod náporom emócií, lásky či nenávisti. Tento typ vrážd je aj najjednoduchšie objasniť. Takýto vrah robí bežne chyby, zanecháva stopy a často sa aj sám prizná, pretože to nevydrží jeho svedomie. Najhoršie sa vyšetrujú nájomné vraždy.
Spišiak: Seriály nám komplikujú prácu
Policajný prezident JAROSLAV SPIŠIAK hovorí, že občania si to predstavujú jednoduchšie, ako to naozaj je.
Pozeráte detektívky?
"Áno. Keď mám čas, pozerám Hercula Poirota, slečnu Marplovú, vyšetrovateľa Murdocha, Sherlocka Holmesa a môj obľúbený seriál bol Columbo."
Ako veľmi sa to líši od skutočnosti?
"Pozerám ich práve preto, lebo sa od reality veľmi líšia. Na odpútanie pozornosti a uvoľnenie mysle. Ani len trochu sa to nepodobá na skutočné vyšetrovanie."
Myslia si ľudia, že to v polícii funguje ako v seriáli?
"Niekedy je to najväčšie nedorozumenie. Občania majú pod vplyvom seriálov dojem, že policajti sú pomalí, málo vzdelaní, že nevedia, čo robia. Pritom oni len mravčou prácou získavajú všetky potrebné informácie. Vo filme to vyzerá veľmi jednoducho. Občania preto aj podávajú veľa sťažností. Myslia si, že policajt neurobil to, čo by možno urobil hrdina vo filme. Seriály nám niekedy takto komplikujú prácu."
Columbo hral naivného a zábudlivého, aby zmiatol oponenta. Oplatí sa to?
"Toto používajú aj naši vyšetrovatelia. Záleží na tom, s kým sa rozprávajú. Niekto si potrpí na to, že je najmúdrejší na svete, tak ho policajt vyprovokuje, keď sa tvári, že on je múdrejší. Niekedy je to presne naopak. Toto sa dá naučiť len rutinnou prácou, keď policajt dokáže odhadnúť advokáta aj podozrivého a správa sa podľa toho, ako si to situácia vyžaduje."

Beata
Balogová
