BRATISLAVA. Som dobrovoľníčkou v detskom domove, pretože ako malej mi chýbal rodičovský úsmev. Vychovávateľ nie je rodič a nedokáže milovať 15 detí naraz a rovnako. Tak opisuje dôvody, prečo začala chodiť k sirotám, Maja na stránke dobrovolnictvo.sk.
Patrí do skupiny ľudí, ktorí nezištne a vo voľnom čase pomáhajú. Štát doteraz dobrovoľníctvo nepodporoval, najnovšie ministerstvo vnútra vláde predkladá zákon o dobrovoľníctve.
Venovať až tri percentá
„Nový zákon by mal okrem vymedzenia postavenia dobrovoľníkov ukázať aj to, že štát si ich prácu váži,“ hovorí splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.
Do návrhu presadil viacero zmien. Napríklad, aby dobrovoľníci, ktorí ročne odpracujú aspoň 40 hodín, mohli vybranej neziskovej organizácii darovať až tri percentá zo svojich daní. Bežne je možné venovať dve.
Hoci návrh ovplyvní aj štátny rozpočet a musí ho ešte odobriť vláda a schváliť parlament, ministerstvo financií už súhlasilo. „Ak túto možnosť využije 15 percent daňovníkov, možno dopad vyčísliť asi na milión eur. Nepôjde teda o výrazný zásah do príjmov štátneho rozpočtu.“
Dobrovoľnícke organizácie sa stretávajú s tým, že inšpektoráty práce považujú dobrovoľníkov za čiernu pracovnú silu. „Najmä v zariadeniach sociálnych služieb je mentalita úradníkov nastavená tak, že ak niekto pracuje zadarmo, tak určite dostáva peniaze bokom,“ vraví Alžbeta Mračková zo združenia C.A.R.D.O.
„Úprava dobrovoľníctva v právnom poriadku dosiaľ neexistovala. Spôsobuje to výrazné problémy, ktoré túto pozitívnu aktivitu voči iným či spoločnosti brzdia,“ hovorí Natália Hattalová z ministerstva vnútra.
Pomáha asi každý štvrtý
Ocenením dobrovoľníkov má byť aj možnosť odpustiť im miestne dane a poplatky, ak pomáhajú obci. Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska hovorí, že dobrovoľníci sú pre miestnu demokraciu a mestá a obce dôležití a preto sa im snažia vychádzať v ústrety už dnes.
Dobrovoľnícke aktivity by po novom mohli zohľadňovať aj zamestnávatelia, podobne ako pri darcoch krvi.
Koľko je na Slovensku dobrovoľníkov, nikto presne nevie.
„Pôsobia v detských voľnočasových organizáciách, environmentálnych združeniach, sociálnych zariadeniach či hospicoch a nemocniciach. Sú to aj veľké tradičné organizácie ako dobrovoľné hasičské zbory alebo Červený kríž,“ hovorí Mračková.
Prieskum, ktorý spracúva Centrum dobrovoľníctva v Banskej Bystrici a Univerzita Mateja Bela, ukázal, že do dobrovoľníckych aktivít sa zapája až 27 percent obyvateľov.

Beata
Balogová
