Košice 9. júla (TASR) - Ústavný súd SR v rámci svojej novej právomoci priznať primerané finančné zadosťučinenie tak urobil už v dvoch prípadoch. Oba sa týkali zbytočných prieťahov v súdnom konaní, pričom okrem uznania porušenia základných práv sťažovateliek ÚS prikázal dotknutým súdom konať a vyplatiť náhradu nemajetkovej ujmy.
V prvom prípade bude musieť prešovský Okresný súd zaplatiť za neodôvodnené, vyše 14-mesačné prieťahy sťažovateľke 5 tisíc korún, v druhom prípade Okresný súd Košice 2 ďalšej sťažovateľke 30 tisíc. Súdy sú povinné urobiť tak do dvoch mesiacov od právoplatnosti nálezu. Podľa zákona o Ústavnom súde primerané finančné zadosťučinenie má povahu náhrady nemajetkovej ujmy vyjadrenej v peniazoch. Pri stanovení jeho výšky ÚS vychádzal zo zásad spravodlivosti, o ktoré sa opiera Európsky súd pre ľudské práva.
Prešovský prípad, o ktorom ÚS neverejne rozhodol 30. mája, sa týkal žaloby matky, ktorá súdnou cestou žiadala od exmanžela vydať bytové zariadenie a veci potrebné pre deti. Podľa predsedu ÚS Jána Mazáka ÚS priznal sťažovateľke nemajetkovú ujmu s odôvodnením, že tak činí "za pocity neistoty, krivdy a úzkosti, vyplývajúce zo situácie, keď súd za neprimeranú dobu nerozhodol a nekonal v spore, ktorého predmetom sú veci potrebné pre dôstojný život matky a jej detí". Navrhovateľka požadovala finančné zadosťučinenie za porušenie jej základného práva vo výške 25 000 Sk.
Aj v košickom prípade sťažnosti na päť rokov sa vlečúce konanie o rozvode, o ktorom ÚS rozhodol 27. júna, prikázal, aby súd začal konať bez zbytočných prieťahov. Sťažovateľka, ktorej nečinnosť súdu bránila uzavrieť ďalšie manželstvo a komplikovala osobný život, požadovala odškodné 200 tisíc korún. ÚS uznal jej argumenty a päťročné súdne prieťahy označil "za neodôvodniteľnú, neospravedlniteľnú dobu aj v prípade, že išlo o neznámy pobyt odporcu, pretože takáto situácia sa dá riešiť ustanovením opatrovníka". Súd to neurobil a stav právnej neistoty spôsoboval sťažovateľke zbytočnú traumu.
Podľa Mazáka je pripravených na rozhodovanie ďalších asi 40 prípadov, v ktorých sťažovatelia žiadajú odškodné. Väčšina sa týka zbytočných prieťahov a väzobných káuz. Požadované sumy pritom dosahujú až 5 miliónov. Predseda ÚS Ján Mazák v tejto súvislosti upozornil, že ak bude takéto tempo pokračovať, celkovo môžu priznané čiastky dosiahnuť pár stomiliónov korún. Ak bude ÚS "dotlačený" Štrasburgom priznávať vyššie primerané zadosťučinenie, môžu sa vyšplhať až do miliardových súm. Preto je pripravený nadviazať úzku spoluprácu so Súdnou radou a o každom prípade jej členov informovať. Vyplatenie viacerých sťažovateľov, ktorým ÚS priznal nemajetkovú ujmu, môže totiž niektoré všeobecné súdy finančne položiť. Rozhodnutie ÚS si totiž úspešný sťažovateľ môže vymáhať aj prostredníctvom exekútora.