Bratislava 9. júla (TASR) - Viac než rok trvala práca skupiny poslancov, aby v intenciách rozhodnutia parlamentu upravili nový mediálny zákon. O tento krok požiadala NR SR Jána Budaja, Jozefa Kužmu, Jirka Malchárka a Pavla Štefčeka ešte 30. mája 2001.
Nový mediálny zákon zavádza inštitút mediálnej rady, ktorá by mala zásadným a rýchlejším spôsobom umožniť brániť sa pred nepravdivou, zmanipulovanou alebo neúplnou informáciou uverejnenou v médiách.
Budaj počas dnešného komentovania predloženej právnej normy priznal, že táto časť je v celom zákone najkontroverznejšia. V princípe sa však majú riešiť situácie, ktoré slovenskému mediálnemu prostrediu už roky vyčítajú aj v zahraničí. Ide o zvýšenie práv novinárov a zabránenie ich zastrašovaniu, sprehľadňujú sa práva a povinnosti prevádzkovateľov médií, ale aj občanov na prístup k informáciám.
Z predloženej právnej normy jednoznačne vyplýva, že aj naďalej bude za obsah masového média zodpovedať jeho prevádzkovateľ. To neplatí za obsah inzercie. V zákone sú určené aj hranice zachovania redakčného tajomstva pri spracovaní informácií. Na druhej strane sa deklaruje aj právo na opravu, odpoveď a dodatočnú informáciu dotknutých subjektov. Dotknuté nie sú ustanovenia zákonov o ochrane osobnosti, mena a dobrej povesti.
Periodická tlač bude v znení predloženej právnej normy podliehať evidencii vedenej ministerstvom kultúry. Podobný režim žiadostí o činnosť bude platiť aj pre spravodajské agentúry. Nový mediálny zákon predpokladá vznik redakčných štatútov v každom médiu a opätovné zavedenie novinárskych preukazov. Novinárov nebude možné nútiť, aby sa zúčastnili na tvorbe stanovísk, ktoré by odporovali ich svedomiu.
Inštitút Mediálnej rady by mal byť konštituovaný z 13 členov volených novinármi, vydavateľmi, vysielateľmi, parlamentom. Troch členov má nominovať Súdna rada SR. Rada by mala mať právomoc rozhodnúť o povinnosti uverejniť opravu alebo o neoprávnených zásahoch do nezávislosti novinárov. Mala by mať aj možnosť podieľať sa na tvorbe príslušných právnych noriem a rozhodnúť o porušení príslušných ustanovení mediálneho zákona. Právom rady by malo byť aj udelenie pokuty, ktorá môže dosiahnuť až 100 tisíc korún.