V správe sa uvádza, že v roku 2010 sa spustil médiami podporovaný „pohon“ na prokuratúru a na generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
BRATISLAVA. Prokuratúra bude musieť prepracovať správu o svojej činnosti. Poslanci Národnej rady SR správu o jej činnosti neschválili a vrátili ju na prepracovanie.
Dôvodom sú sporné pasáže v závere správy, ktoré sú podľa niektorých koaličných poslancov politickými vyhláseniami.
V správe sa uvádza, že v roku 2010 sa spustil médiami podporovaný „pohon“ na prokuratúru a na generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý pripomínal kampaň proti Rudolfovi Slánskému z päťdesiatych rokov.
„Všetko toto úsilie zrejme smerovalo iba k jednému, aby nebol JUDr. Trnka opätovne zvolený za generálneho prokurátora,“ píše sa v texte.
Autori správy do textu zapracovali aj vyhlásenie, že výkonnej moci nevyhovuje prokuratúra ako orgán „sui generis“ a tvrdia, že "exekutíva potrebuje prokuratúru podriadenú, ktorá plní politické požiadavky vládnej moci.“
Dostála pobúrila zmienka o Trnkovi Zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý obvinenia z politizácie odmieta. „V žiadnom prípade prokuratúra, a vôbec nie Generálna prokuratúra, nemá za ušami politiku. Správa nie je ladená politicky,“ zareagoval dnes v pléne.
Podotkol, že názorom prokuratúry na zmienený „pohon“ je v správe venovaná jediná strana, ktorá podľa neho nikoho neuráža.
Poukázal na skutočnosť, že len krátko pred masívnou kritikou prokuratúry politikmi a médiami parlament schválil správu o činnosti generálnej prokuratúry za rok 2009 hlasmi 138 poslancov. „To sa zrazu za mesiac stal zo Šavela Pavel? Je to vôbec možné,“ spýtal sa.
"Že Dobroslav Trnka vystupuje ako opozičný politik, na to sme si zvykli. Ale že by takýto politický komentár mal byť súčasťou správy o činnosti prokuratúry, tak na to by sme si asi zvyknúť nemali," myslí si Dostál.
Správa preto podľa neho nemôže byť schválená ani náhodou. "Jedine, že by parlamentná väčšina chcela poprieť samu seba," odkázal poslanec Ondrej Dostál (OKS/Most-Híd).
Nesplnené úlohy V správe sa okrem iného uvádza, že v roku 2010 bolo na Slovensku z trestných činov obvinených 57 937 osôb, čo je o 124 osôb viac ako v roku 2009. Spomedzi obvinených bolo takmer 86 percent mužov.
V roku 2010 zároveň stúpla aj objasnenosť trestných činov. Prokuratúra koncom roka evidovala 59 674 neobjasnených vecí, čo je oproti roku 2009 pokles o 4 502 vecí (7,01 percenta).
K 31. decembru 2010 bolo na Slovensku 830 prokurátorov, teda 90,71 percenta z plánovaného počtu.
Správa pripomína, že ani v roku 2010 sa nepodarilo zabezpečiť personálne a materiálne doplnenie prokuratúr tak, ako je to potrebné v súvislosti so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku.