SME

Jurzyca navrhne financovať slovenskú vedu po novom

Ministerstvo školstva žiada zmenu v štátnej vednej a technickej politike.

BRATISLAVA.

Kabinetu predložilo Aktualizáciu dlhodobého zámeru štátnej vednej a technickej politiky do roku 2015, nazvaného Fénix, na základe ktorého chce pripraviť novelu zákona o organizácii štátnej podpory.

Vláda tento dokument schválila s pripomienkami.

Podľa návrhu ministra Eugena Jurzycu (SDKÚ) by malo byť financovanie v budúcnosti založené na rovnakom princípe pre všetky verejné a štátne vysoké školy, ostatné verejné a štátne výskumné organizácie a súkromné vysoké školy. Mali by byť kombináciou dlhodobého a krátkodobého financovania.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci dlhodobého financovania budú vysoké školy a ostatné štátne a verejné výskumné organizácie dostávať peniaze na základe výsledkov periodického hodnotenia ich výsledkov, ktoré má byť založené na princípoch britského systému RAE (Research Assessment Exercise).

Hodnotenie sa má robiť v šesťročných intervaloch.

Krátkodobé financovanie sa bude upravovať každý rok v rozpočtových kapitolách.

Ministerstvo odporúča, aby školy každoročne dostávali peniaze podľa vybraných výkonových kritérií za predchádzajúce tri roky ako publikácie, citácie, grantová úspešnosť, uplatnenie konkrétnych realizačných výstupov v praxi či výsledky spoločných projektov s praxou.

Súčasťou krátkodobého inštitucionálneho financovania môžu byť aj vnútorné grantové schémy. V rezorte školstva napríklad VEGA, KEGA, ďalšie rezorty si môžu, pokiaľ ich už nemajú, vnútorné grantové schémy zaviesť.

SkryťVypnúť reklamu

Plnému zavedeniu systému inštitucionálneho financovania v navrhovanej forme bude predchádzať prechodné obdobie.

Počas neho sa časť celkového balíka pre vysoké školy, balíka pre SAV a balíkov pre rezortné výskumné ústavy určí tak ako doteraz a zvyšok inštitucionálnych prostriedkov sa rozdelí na základe periodického hodnotenia medzi inštitúcie a výskumné ústavy vrátane ústavov SAV.

Rovnaký balík peňazí by mal ísť na účelové a inštitucionálne financovanie a tiež rovnaký balík na krátkodobé a dlhodobé financovanie. Dôvodom tohto opatrenia je, že nový systém motivuje k súťaživosti.

Zmenami by mala prejsť aj Agentúra na podporu výskumu a vývoja, ktorá v súčasnosti rozdeľuje na granty len prostriedky štátneho rozpočtu.

Rezort upozorňuje, že rozvíjať spoločenskú a ekonomickú úroveň Slovenska možno len s potrebnými poznatkami a tie nemožno donekonečna dovážať zo zahraničia. Poznatky preberáme zo zahraničia vo forme tovarov, a to od automobilov, cez stroje, technologické postupy až po lieky či manažérske know-how.

SkryťVypnúť reklamu

"Dlhodobé spoliehanie sa len na dovoz poznatkov, bez cieleného úsilia rozvíjať ľudské zdroje a prispievať aktívne ku globálnemu poznaniu však v sebe obsahuje viaceré riziká a táto cesta by v konečnom dôsledku viedla k negatívnemu vývoju," tvrdí ministerstvo školstva v materiáli.

Ak bude Slovensko pokračovať v tejto politike, môže prísť o kvalitné ľudské zdroje, schopnosť aplikovať poznatky do praxe a tiež by v budúcnosti mohlo zápasiť s neschopnosťou riešiť špecifické problémy Slovenska.

Podľa ministerstva musí zabezpečovať podporu výskumu a vývoja štát. Ak tak urobí, bude si sám vychovávať odborníkov, čím si ich aj lepšie udrží. Ekonomický rozvoj by mal podľa ministerstva zvýšiť aj aplikovaný výskum a inovácie.

Rezort verí, že zmenami v podpore vednej a technickej politiky podporí aj riešenie špecifických problémov slovenskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pre výchovu špičkových odborníkov je rozhodujúce doktorandské štúdium a priama účasť na výskumných a vývojových aktivitách.

Preto rezort navrhuje najmä podporu doktorandských programov s osobitným dôrazom na podporu spoločných doktorandských programov v anglickom jazyku, podporu postdoktorandských programov či intenzívne využívanie domácej aj medzinárodnej mobility študentov a výskumných pracovníkov.

Riešenie vidí ministerstvo aj v reforme kariérnej cesty na vysokých školách, ktorá by mala umožniť kvalitným odborníkom z domova i zahraničia za určitých podmienok postúpiť vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu