BRATISLAVA.
Vychádzať bude z nových právnych predpisov a dokumentov prijatých v rámci Schengenského priestoru po vstupe Slovenska. Vláda očakáva, že bude nadväzovať na dosiahnuté úspechy SR v oblasti kontroly hraníc.
Prijatý plán okrem iného predpokladá, že sa minimálne udržia alebo budú zvyšovať súčasne počty príslušníkov cudzineckej a hraničnej polície. Tých má Slovensko v súčasnosti 1780.
Veľký význam prikladá aj kontrole legálnosti pobytu cudzincov na Slovensku, ich nelegálnemu zamestnávaniu a odhaľovaniu obetí obchodovania s ľuďmi. Plán tiež zdôrazňuje dôležitosť spolupráce členských krajín Únie pri udeľovaní víz.
Schválená stratégia pripúšťa aj potrebu prípravy typových plánov na dočasné obnovenie kontroly vnútorných hraníc SR. Tie by sa mali uplatniť v prípade, že by si to vyžiadalo závažné ohrozenie verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti.
Medzinárodná spolupráca v oblasti kontroly štátnych hraníc predpokladá súčinnosť na medzinárodnej, bilaterálnej i regionálnej úrovni.
Pokračovať by tak napríklad mala spolupráca s agentúrou FRONTEX, ktorá okrem iného koordinuje operačnú spoluprácu medzi členskými štátmi na vonkajších hraniciach Únie.
Návrh ministerstva vnútra tiež predpokladá dodatočné vzdelávanie príslušníkov polície, ktorí pôsobia v oblasti kontroly hraníc. Tento proces by sa mal uskutočňovať pravidelne a zameriavať napríklad na jazykové znalosti či nové trendy v práci.
"Súčasťou vzdelávania by mali byť aj pravidelné hodnotenia, v ktorých by sa mala posudzovať napríklad spokojnosť s prácou, efektívnosť práce, sociálne podmienky a zodpovednosť," konštatuje sa v predloženom materiáli.
Národný plán riadenia kontroly hraníc je jedným z nosných dokumentov, ktorý slúži SR ako členskému štátu Únie pri realizácii Integrovaného systému riadenia hraníc.
Realizácia dokumentu by mala Slovensku pomôcť úspešne absolvovať schengenské hodnotenie, ktoré bude v roku 2012, respektíve 2013. Tento zámer je zakotvený aj v programovom vyhlásení vlády SR.