BRATISLAVA. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) prijal minulý rok 1469 podaní v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Ďalších 265 podaní sa prenieslo ešte z roku 2009. Celkový počet riešených podaní tak dosiahol 1734. Tie sa delili na podnety a sťažnosti.
Až 85 percent podaní úrad ukončil, ostatné zostávali v riešení. V podnetoch ľudia poukazovali hlavne na nespokojnosť s postupom pri liečbe, mnohé z nich podali v súvislosti s úmrtím.
K ďalším dôvodom patril neetický prístup zdravotníckeho pracovníka k pacientovi, nesprávna diagnóza a v najmenšej miere boli zastúpené poplatky.
Úrad riešil vo veci správneho poskytovania zdravotnej starostlivosti 1016 podnetov, z nich vyše 24 percent (245 podnetov) vyhodnotil ako opodstatnených. V nich prevládali najmä chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, vnútorné lekárstvo a všeobecné lekárstvo.
Vláda vzala na vedomie správu o činnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za uplynulý rok.
Z nej vyplýva, že ku koncu minulého decembra úrad podal dve trestné oznámenia v súvislosti s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou.
Jedno z nich sa týkalo podozrenia na nezákonný postup lekára, ktorý mal poskytovať zdravotnú starostlivosť bez platného povolenia.
ÚDZS vykonal na základe podaní 105 dohľadov nad zdravotnými poisťovňami (ZP). Najväčšie množstvo súviselo s prepoistením poistencov bez ich vedomia.
"Ide o skupinu dohľadov, u ktorých nie je možné v prípade zneužitia osobných údajov určiť porušenie, resp. neporušenie zákona," upozorňuje úrad.
Ak totiž prihláška na zmenu zdravotnej poisťovne obsahuje všetky predpísané náležitosti, tak ju poisťovňa prijme a úrad následne akceptuje.
Aktuálna legislatíva nerieši problém nezákonného prepoistenia a nepozná ani pojem stornovania, prípadne zrušenia prepoistenia a vrátenie do pôvodného stavu. Ani ZP neriešia tento problém jednotne.
Minulý rok úrad evidoval 11 257 právoplatných rozhodnutí o uložení pokuty poistencom a platiteľom poistného, pričom výška uložených pokút predstavovala 1 049 000 eur.