BRATISLAVA.
„Vieme, že ako krajina máme problémy, ktoré nám nevyrieši zahraničie – povodne, rómska problematika, zdravotníctvo, školstvo, dôchodky,“ povedal dnes minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) na tlačovej konferencii po rokovaní vlády. Kabinet sa stotožnil s jeho navrhovanou stratégiou s príznačným názvom Fénix, ktorá by mala pomôcť slovenskej vede vstať z popola. Takzvané slovenské štúdia so zameraním sa na špecifické problémy krajiny si ministerstvo stanovilo ako jednu zo štyroch základných úloh vedy a výskumu.
Podľa Jurzycu urobilo Slovensko posun v rómskej problematike, zdravotníctve či školstve najmä vďaka jednotlivým politikom a mimovládnym organizáciám, nie vďaka výskumu. „Toto by sa malo zmeniť,“ poznamenal Jurzyca.
Dlhodobé spoliehanie sa len na dovoz poznatkov, bez cieleného úsilia rozvíjať ľudské zdroje a prispievať aktívne ku globálnemu poznaniu, nesie podľa rezortu viaceré riziká. Ak bude Slovensko pokračovať v tejto politike, môže prísť podľa Jurzycu o kvalitné ľudské zdroje, schopnosť aplikovať poznatky do praxe a tiež by v budúcnosti mohlo zápasiť s neschopnosťou riešiť špecifické problémy Slovenska.
Pre výchovu špičkových odborníkov bude podľa ministerstva rozhodujúce doktorandské štúdium a priama účasť na výskumných a vývojových aktivitách. Preto rezort navrhuje najmä podporu doktorandských programov s osobitným dôrazom na podporu spoločných doktorandských programov v anglickom jazyku, podporu postdoktorandských programov či intenzívne využívanie domácej aj medzinárodnej mobility študentov a výskumných pracovníkov. Riešenie vidí ministerstvo i v reforme kariérnej cesty na vysokých školách, ktorá by mala umožniť kvalitným odborníkom z domova i zahraničia za určitých podmienok postúpiť vyššie.