Polícia priznáva, že environmentálna trestná činnosť im uniká.
BRATISLAVA. Číhali na mňa maskovaní muži. Osočovali ma v listoch susedom. Zbili ma a vyhrážali sa mi likvidáciou. Podpálili mi dom. Rozbili mi auto. Poslali mi popol v obálke.
S takýmito vetami prišli v posledných rokoch na policajné oddelenia po celom Slovensku viacerí občianski aktivisti či regionálni novinári.
Medzi posledných patril považskobystrický aktivista a poradca premiérky Juraj Smatana. Jeho rodinu zastrašovali pár dní po odvysielaní reportáže, v ktorej upozorňoval na nevhodné umiestnenie súkromnej zvernice v Strážovských vrchoch.
Páchateľ neznámy Niektoré útoky November 2010 - trenčianskej novinárke a dvom mestským poslancom rozbili autá. Marec 2009 – aktivisti a novinárka v Trebišove dostali obálky s popolom. Apríl 2007 - ochranára Juraja Lukáča napadli v Prešove.
Väčšina aktivistov sa dodnes nedozvedela, kto za útokmi stál. Nezmenil to ani záujem ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), na ktorého sa v januári s podnetom obrátil aktivista Rudolf Pado zo združenia Tatry.
„Bol to apel na ministra, aby to brali vážne, lebo keď sa útočí na verejne činných ľudí, je to koniec normálnej spoločnosti,“ vysvetľuje Pado.
„Ľudia, ktorí sú odvážni a neváhajú verejne vystúpiť aj ku kontroverznej veci, by mali byť štátom chránení a nemalo by byť tolerované, aby boli predmetom akýchkoľvek útokov,“ súhlasí minister.
Podnet posunul na Úrad kriminálnej polície Prezídia policajného zboru, ktorý preveroval postup policajtov v šestnástich prípadoch „útokov na život, zdravie a majetok verejne aktívnych občanov a ich príbuzných“.
Kriminálka Padovi po niekoľkých mesiacoch odpovedala a opísala mu záver vyšetrovania v niekoľkých uzavretých prípadoch. Všetky spája spoločný menovateľ: páchateľ neznámy.
Pado si myslí, že výsledok odráža fakt, že polícia dlhodobo podceňuje spoločenské dosahy environmentálnej kriminality. „Policajti na okresoch k týmto prípadom často pristupujú tak, akoby ich práca nebavila.“
Podobnú skúsenosť má Braňo Baláž z lesoochranárskeho združenia Vlk, ktorému vlani v apríli vypálili drevenicu. „Keď som po dvoch týždňoch prišiel na políciu, bol som prvý, koho vypočuli. O predvolanie podozrivých som musel žiadať písomne,“ spomína. Mikulášski policajti prípad po niekoľkých mesiacoch odložili. Páchateľ zostal opäť neznámy.
Balážov prípad vzbudil záujem verejnosti, na nový dom mu prispeli desiatky ľudí. Dnes je drevenica pred dokončením.
Špecializovaný tím „Odhaľovanie a vyšetrovanie environmentálnej trestnej činnosti je pomerne špecifické a vyžaduje si určitý stupeň odborných znalostí a zručnosti policajtov. Situáciu v tejto oblasti nie je možné považovať za priaznivú,“ priznáva v odpovedi Padovi riaditeľ kriminálky Ján Miháľ.
Polícia podľa neho začiatkom roka zriadila samostatné oddelenie environmentálnej kriminality, ktoré má osem vyškolených policajtov. Tí by sa mali podieľať aj na príprave a riadení siete regionálnych špecialistov.

Beata
Balogová
