Exminister obrany Jaroslav Baška (Smer) v správe kritizoval pôsobenie svojho nástupcu vo funkcii.
BRATISLAVA. Exminister obrany a poslanec Národnej rady (NR) SR Jaroslav Baška (Smer) odmieta zodpovednosť za arbitráže zo zmlúv, ktoré uzavrel predchádzajúci vládny kabinet Roberta Fica a podľa súčasného šéfa rezortu obrany Ľubomíra Galka (SaS) nie sú finančne kryté v objeme 150 miliónov eur. "V prvom rade je to jeho zodpovednosť. Všetky zmluvy boli uzavreté v súlade s internými predpismi, plánovacími dokumentmi a rozpočtovými pravidlami verejnej správy," uviedol Baška v hodnotení prvého roku Galka vo funkcii.
Súčasný stav podľa neho spôsobilo neriešenie finančnej situácie rezortu v čase, keď sa rokovalo o rozpočte na rok 2011. "Keď sme nastúpili v roku 2006 do vlády, zistili sme, že po predchádzajúcej Dzurindovej vláde zostalo množstvo podpísaných a rozpracovaných projektov... Päť projektov malo spoločnú hodnotu viac ako 440 miliónov eur," konštatoval Baška s tým, že mnohé projekty v oblasti obrany zvyknú prekročiť viac ako jedno volebné obdobie.
"Minister obrany nedokázal obhájiť ani znížený rozpočet obrany z roku 2010 a dokonca na rok 2011 bol znížený o ďalších sedem percent," vyčíta Baška svojmu nástupcovi.
Galkovi pripomenul neúčasť na oslavách SNP
Exminister obrany sa vyjadril aj k Strategickému hodnoteniu obrany, o ktorom bude rokovať na budúci týždeň vlády kabinet. Na výber bude mať zo štyroch možností ďalšieho smerovania rezortu obrany a ozbrojených síl (OS). Podľa neho tento materiál nepriniesol nič nové a má alibistický charakter. "Je chybou predložiť do vlády variantný návrh. Skôr mal byť predložený optimálny variant, pre ktorý hľadať podporu vlády," vyčítal Galkovi Baška.
Tieňový minister obrany Galkovi opätovne pripomenul neúčasť na minuloročných oslavách SNP, dovolenku v čase hodnotenia výcvikového roku 2010 za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča i absenciu počas predkladania "dôležitého návrhu zákona do parlamentu".
"Na druhej strane však navštívil Vojenský archív v Trnave a výstavu psov v čase riešenia krízovej situácie v Líbyi. Jeho vzťah k poslaniu a hodnotám armády a vojakov podčiarkol jeho kontroverzný prejav na Slavíne pri výročí ukončenia 2. svetovej vojny, v ktorom uviedol, že za skutočné oslobodenie považuje až rok 1989," poukázal Baška.
Nedoriešená bezpečnostná previerka
Kritiku si Galko vyslúžil aj za stále nedoriešený prípad s udelením bezpečnostnej previerky a menovaním riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby.
"Spôsob riadenia a prezentovania pána ministra je dôkazom jeho bezradnosti. Najskôr vyhlásenia o pokračovaní misie na Cypre, následne o jej konci, vyhlásenia o znížení ozbrojených síl o 4000 vojakov, zrušenie nadzvukového letectva, o týždeň neskôr negovanie týchto vyhlásení dokazuje skutočne 'koncepčný' prístup riadenia rezortu," uzavrel s tým, že ak by neexistovali zmluvy vysúťažené za vlády Roberta Fica (Smer), mal by vážne obavy, že vojaci budú chodiť do vojenských operácií v teplákoch.