BRATISLAVA. Na riešeniach problémov s postavením národnostných menšín sa Slovensko s Maďarskom tak skoro nedohodne. Na dnešnom stretnutí prezidenta SR Ivana Gašparoviča s vedúcimi zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v zahraničí sa na tom zhodli hlava štátu a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.
"Mrzí ma, že to musím povedať, ale v týchto problémoch s naším južným susedom asi z jedného dňa na druhý neskončíme," povedal Gašparovič. Zároveň skonštatoval, že je rád, že sa Slovensko postavilo do pozície obhajovania občianskych práv a slobôd. "Aké kolektívne práva, keď je slobodný občan?" pýtal sa Gašparovič.
Prezident sa obáva, že po skončení európskeho predsedníctva začne Maďarsko na čele s premiérom Viktorom Orbánom realizovať programy, ktoré sú pre Slovensko neprijateľné. "Je to tvrdá ideológia, ktorá dnes nie je prípustná," povedal o vyjadreniach Orbána po tom, ako ho opätovne zvolili za predsedu strany Fidesz. "Akceptujem súčasnú politiku vlády, že nemáme byť zdrojom zvyšovania napätia, ale nesmieme byť ani tí nevšímajúci si jednotlivé výroky a konania," povedal Gašparovič. Osobitne poďakoval za prácu veľvyslancovi SR v Budapešti Petrovi Weissovi.
Gašparovič diplomatom povedal, že celkom nesúhlasí s ministrom Dzurindom, ktorý hovorí, že zahraničná politika sa musí odvíjať od vnútornej. "Bilaterálne vzťahy a zahraničná politika sa musí odvíjať od záujmu štátu, nie od záujmu politických strán," povedal prezident.
"Vzťah s Maďarskou republikou nie je na sto metrov prekážok, ale je to maratón prekážok," zhodnotil Dzurinda. Je však presvedčený, že Slovensko to zvládne. Opiera sa pritom o verdikty rešpektovaných medzinárodných inštitúcií. "Vidieť to zo správy Benátskej komisie alebo z hlasovania poslancov Európskeho parlamentu," povedal minister. V Prezidentskom paláci vyhlásil, že spolu s diplomatmi ochráni slovenské štátne záujmy a Slovensko si udrží dobré a normálne susedské vzťahy. Za súčasnú výzvu považuje Dzurinda výraznú preferenciu ekonomickej diplomacie. "Pripravujeme opatrenia, aby sme pomáhali slovenským výrobcom exportovať, aby sme priťahovali na Slovensko investície," povedal.
Gašparovič vo svojom príhovore spomenul aj medializované menenie postov na zastupiteľských úradoch. Podľa neho je to normálne. "Som presvedčený, že minister nenavrhuje menenie postov z politického pohľadu, ale že navrhuje menenie postov z dôvodu ocenenia práce diplomatov," povedal. Výmena podľa neho neznamená odchod z diplomatických služieb ale prípravu na ďalšie služby.