BRATISLAVA. Nová maďarská ústava, ktorá občas vyvoláva aj opodstatnené obavy, zatiaľ dosiahla toľko, že Európa odmietla kolektívne práva, kolektívne samosprávy, potvrdila platnosť individuálnych práv, odmietla exteritorialitu legislatívy a potvrdila princíp územnej celistvosti.
Počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v parlamente to uviedol prvý podpredseda vlády Ján Figeľ, ktorý tlmočil stanovisko premiérky Ivety Radičovej. Reagoval tak na otázku poslanca Tomáša Galbavého (SDKÚ), ktorého zaujímal názor premiérky na výrok maďarského premiéra Viktora Orbána, že „žiadna krajina, žiadna vláda nemá právo napádať maďarskú ústavu.“
Ako Figel skonštatoval, vláda SR ešte 18. apríla po schválení maďarskej ústavy deklarovala, že Slovenská republika rešpektuje suverénne právo každej krajiny určiť vlastné ústavné usporiadanie, no súčasne očakáva, že Maďarská republika pri implementácii ústavy, ako aj pri prijímaní a uplatňovaní na ňu nadväzujúcej legislatívy si bude ctiť ústavné usporiadanie iných krajín a rešpektovať princípy medzinárodného práva a prijaté medzinárodné záväzky.
„Táto naša východisková pozícia sa nezmenila a otvorene ju komunikujeme tak maďarskej strane, ako aj partnerom v zahraničí,“ uviedol.
Prvý podpredseda vlády a minister dopravy pripomenul, že Benátska komisia vo svojom stanovisku z 20. júna potvrdila primárnu zodpovednosť krajín za príslušníkov menšín žijúcich na ich území, platnosť individuálneho charakteru menšinových práv, ako aj výlučnú kompetenciu jednotlivých štátov určovať si svoje štátne usporiadanie vrátane vytvárania samospráv. Uznesenie európskeho parlamentu z 5. júla okrem iného tiež deklaruje, že nenarušiteľnosť územnej celistvosti je jedným zo základných princípov, na ktorých stojí Európska únia.
V uznesení Maďarsko vyzýva, aby v ústave vrátane preambuly zaručilo, že bude rešpektovať územnú celistvosť iných krajín. Ďalšiu diskusiu podľa Figela možno očakávať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch v parlamentnom zhromaždení Rady Európy. „Očakávame tiež maďarskú implementačnú legislatívu, ktorá uvedie maďarskú ústavu do praktického života a v tomto procese využijeme všetky možnosti, ktoré nám vytvoria obnovenie normálneho, intenzívneho a otvoreného dialógu so susednou maďarskou stranou,“ dodal.