Koalíciu chvália za lepšiu priehľadnosť, prekážajú na nej neustále hádky.
BRATISLAVA. Vláda Ivety Radičovej priniesla do politiky transparentnosť aj hašterenie a hádky, zhoduje sa takmer päťdesiatka osobností verejného života.
Rok vlády hodnotili zväčša ľudia kritickí k predchádzajúcej koalícii, ktorí po voľbách vítali zmenu. Teraz sú väčšinou sklamaní. Prekážajú im najmä šarvátky vládnych strán a neschopnosť dotiahnuť silné sľuby do konca.
Aj preto je výslednou známkou vlády za jej prvý rok trojka, priemer známok bol 2,66. „Myslím, že by som vládu oznámkovala rovnako,“ hovorí premiérka Iveta Radičová z SDKÚ.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák dal vláde päťku. „Nič pozitívne nespravili. Väčšmi zadlžujú krajinu a dokazujú, že ani nevedia vládnuť.“
Osobnosti vládu chvália najmä za boj s korupciou, zhodli sa, že je lepšia ako bývalá.
Nižšie v texte nájdete:
Akú známku mali ministri
SaS platí nováčikovskú daň
Ženy vo vláde sú silné aj slabé
Trojku majú za spory a málo odvahy Vysvedčenie pre vládu výsledná známka je 3, presný štatistický priemer je 2,66, vládu hodnotilo 49 osobností verejného života, štyria odmietli dať známku; ich odpovede denník SME zverejňoval denne dva týždne; známkovali ľudia z mimovládok, stavovských a odborových organizácií, samosprávy, súkromných firiem aj kultúry, vedy
Dva mínus a tri boli najčastejšie známky, ktoré si vyslúžila vláda Ivety Radičovej od 49 osobností verejného života. Prísni boli aj jej priaznivci.
Ministri a premiérka ani raz nedostali päťku, no ani jednotku. Väčšina hodnotiteľov napriek výhradám vládu aj chválila, stále jej veria.
Málo odvahy „Bezzubosť je veľkým sklamaním pre značnú časť kriticky uvažujúcej spoločnosti,“ hovorí Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.
Najmä analytici z mimovládok sa zhodujú, že plány pri zložení vlády boli plné nádejí, tie sa však nenaplnili.
„Chýba odvaha robiť nevyhnutné, no nepopulárne kroky na šetrenie v sociálnom systéme,“ pridáva sa aj Juraj Karpiš, analytik INESS.
„Vláda nenašla spôsob a odvahu, ako vyvodiť dôsledky voči konkrétnym osobám, čo sa cítia byť nesmrteľnými,“ hovorí zasa Jaroslav Polaček z Únie autodopravcov Slovenska, ktorá za predchádzajúcej vlády kamiónmi blokovala cesty na protest proti zavádzaniu diaľničného mýta.
Zhruba polovica hodnotiteľov spomína v rôznych obdobiach konflikty a pnutie v koalícii.
„Niekedy to vyzerá, ako auto, ktoré síce ide správnym smerom, ale so zatiahnutou ručnou brzdou,“ hovorí Zora Jaurová, bývalá šéfka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry.
Hašterivá Štyria z hodnotiacich pri pomenovaní vzťahov v koalícii použili slovo hašterivá. Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola (nezávislý) dal práve za „hašterivosť“ vláde prasiatko, hoci za snahu dve včeličky.
„Nestabilita koalície aj jej niektorých strán znamená, že veľká časť energie sa míňa na vnútorné spory,“ hovorí zasa Radovan Geist, vydavateľ z portálu Euractiv.
Pri kritike hádok a sporov pritom takmer nikto nepripomenul zradu najmenej štyroch poslancov pri voľbe generálneho prokurátora a nasledujúcu polročnú traumu koalície ani konkrétne kauzy ako zákazky pre hayekovcov, či budovu Daňového riaditeľstva v Košiciach. Ľudí viac trápia zmeny v odvodoch živnostníkov, ale aj hádka o pôžičku Grécku.
Práve zmeny v sociálnom systéme sú najčastejšou oblasťou výčitiek. Dušanu Bieleszovú z Únie materských centier sklamali zmeny v rodičovských príspevkoch, Ivana Maka zo Združenia mladých Rómov zasa to, že štát do takzvaného riešenia rómskej otázky opakovane nezapája samotných Rómov.
Najkritickejší k vláde sú farmári a odbory. „Ako vláda pracuje, dávajú odpoveď aj ulice a námestia. Vláda vyhlásila vojnu zástupcom zamestnancov,“ hovorí Miroslav Gazdík, prezident Konfederácie odborových zväzov, ktoré sú najmä proti zmenám v Zákonníku práce.
Pri hodnotení práce celej vlády ako najslabší ministri najčastejšie zazneli minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál (SaS) a minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). „Školstvo sa nedarí posunúť do centra pozornosti a k presadzovaniu reforiem,“ hovorí sociologička Oľga Gyárfášová.
Najmä ľuďom z akademického prostredia prekáža nedostatok peňazí pre školy, vedu a výskum.
Transparentná, lepšia ako za Fica Priemerná známka strán SDKÚ 2,3 Most-Híd 2,33 KDH 2,5 SaS 2,75
Častejšie ako slová hádky, spory, konflikty však o vláde Ivety Radičovej zaznievali slová slušnosť a transparentnosť.
Siedmi hodnotitelia použili slovo transparentná, najčastejšie vládu chvália za boj proti korupcii a očistu verejného života, najmä za zverejňovanie zmlúv štátnych orgánov na webe.
Práve slovo korupcia charakterizuje pri hodnoteniach predchádzajúcu vládu Roberta Fica (Smer). V porovnaní s ňou vychádza tá súčasná ako víťaz.
„Menej sa kradne a klame, nerozdúchava sa nenávisť proti iným,“ hovorí sociologička Oľga Gyárfášová.
Romane Schlesinger, organizátorke Dúhového pridu vláda pripomína dieťa na základnej škole – niekedy cieľavedomé a poctivé, inokedy lenivé a ľahostajné. „Stále je to lepšie ako metafora bývalej Ficovej vlády, tú by som prirovnala ku skorumpovanému adeptovi na profesorský titul,“ hovorí Schlesinger.
Karikaturista Fedor Vico hovorí, že tu ešte stále vládnu lajdáci, ktorým sa darí v nečistých podmienkach. Nateraz čaká, čo s tým legitímne zvolená vláda Ivety Radičovej urobí.
„Ak s tým neurobí nič, môže prepadnúť. V škole to znamená opakovať ročník, ale po najbližších voľbách by už súčasná vláda takú možnosť nedostala.“
Hodnotenie vlády
2- Iveta Radičová: Analytici sa zhodujú, že pri rozmanitej vláde nemá ľahkú úlohu. Baránek jej vyčíta aj to, že v koalícii dostatočne nefunguje komunikácia. Pozitívne je vnímaná snaha bojovať s korupciou v politike. Je to prvá premiérka, ktorá rozumieľudskoprávnej agende, hovorí Puffl erová.
Zora Bútorová (2), Ján Baránek, Polis: (3), Šarlota Puffl erová (1-) Za prvý rok štát medziročne zlacnel o 9, 1 percenta, v boji proti korupcii a klientelizmu a v snahe zvýšiť transparentnosť sme zaviedli zverejňovanie zmlúv štátu na internete,rastie zamestnanosť a klesá nezamestnanosť.
Iveta Radičová
2- Ján Figeľ, KDH, minister dopravy Pomalosť pri príprave tendrov, nedoriešené mýto a politické nominácie v štátnych fi rmách sú hlavné výhrady. Posty v štátnych železničných fi rmách sa podľa Jána Biznára, šéfa súkromného Carga, často obsadzujú ľuďmi, ktorí nemajú znalosti a skúsenosti. Ekonomické ozdravenie železníc považujú experti za najväčšie plus ministra. Známku mu znižuje zaostávajúca výstavba diaľnic.
Ján Biznár (1), Ľubomír Palčák (2,5), Pavol Jančovič (1-), Jaroslav Polaček (4) Teší ma pozitívne hodnotenie odbornej verejnosti, ktorá vidí kroky ministerstva v praxi a nehodnotia podľa toho, čo si prečítajú.
Ján Figeľ
2 Rudolf Chmel, Most-Híd, vicepremiér pre ľudské práva a menšiny Hodnotovo je to človek na svojom mieste. Snaží sa o kultivovaný a tolerantný dialóg so spoločnosťou, do ktorého zapája aj tretí sektor. Ten mu vyčíta, že pôsobenie vidno skôr v symbolickej rovine, no v praxi snahy troskotajú. „Je ťažké stavať mosty tam, kde je ľudská hlúposť bezbrehá,“ komentuje rusínsky aktivista Fedor Vico.
Laco Oravec (2) Oľga Pietruchová (2) Fedor Vico (2) Ľudské práva aj menšiny vyvolávajú skôr negatívny alebo žiadny ohlas. Prah citlivosti je nízky. Úlohou preto ostáva aj mravný apel na spoločnosť, deformovanú konzumom a ľahostajnosťou k extrémizmom.
Rudolf Chmel
2 Ivan Mikloš, SDKÚ, minister financií Analytici ocenili jeho pragmatický prístup k pôžičke pre Grécko. Pozitívne vnímajú, že nepodľahol hystérii okolo zadlžovania krajín a načrtol daňovo-odvodovú reformu. Očakávajú, že presadí superhrubú mzdu, ktorú kritizuje zástupca odborov. „Superhrubá mzda zaútočí na najslabšie skupiny,“ varuje Gazdík.
Vladimír Baláž (2), Miroslav Gazdík KOZ (5), Markéta Šichtařová (1) Teší ma a vážim si pozitívne hodnotenie odborníkov, zároveň ma neprekvapuje reakcia a pretrvávajúce nepochopenie šéfa odborov.
Ivan Mikloš
3 Jozef Mihál, SaS, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Byť ministrom práce vo vláde, ktorú vedie bývalá ministerka tohto rezortu, je nevďačné, pripomína Helena Woleková. Ak pre odborárov jenový Zákonník práce neakceptovateľny, prezident živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik oceňuje jeho skúsenosti z podnikateľskej praxe. Chvália ho za zmeny v Sociálnej poisťovni, Združenie mladých Rómov na Slovensku varuje, že takzvaný rómsky problém sa nedá riešiť bez ich priamej účasti.
Helena Woleková (3-), Stanislav Čižmárik (2), Ivan Mako (4) Agenda ministerstva sa týka každého občana od narodenia až po jeho odchod. Za rok sme urobili veľký kus práce, ešte väčší nás čaká.
Jozef Mihál
2- Daniel Lipšic, KDH, minister vnútra V polícii padali hlavy funkcionárov a mení sa hodnotenia práce. Bývalý šéf vyšetrovateľov Jozef Šátek v zmenách vidí aj posilňovanie postavenia ministra a zvyšovanie politickej závislosti manažmentu. Trend zvyšovať bezpečnosť na cestách udržal. Morálny kredit, oceňuje organizácia, ktorá sa zaoberá domácim násilím.
Jozef Šátek (3-), Jozef Drahovský (1), Andrej Poracký (2) Kritika môže byť pre každého politika príležitosť inšpirovať sa, pokiaľ nestratil zmysel pre realitu. Kritika môže byť pre každého kritika príležitosť ukázať odborné kvality, pokiaľ nestratil zmysel pre realitu.
Daniel Lipšic
2- József Nagy, Most-Híd, minister životného prostredia Vo funkcii je sedem mesiacov, odkedy je obnovené ministerstvo. Mimovládny sektor ocenil snahu o širokú diskusiu. Dotiahnutie zonácie TANAP-u, zákony o ochrane prírody, starých environmentálnych záťažiach či odpadoch ho ešte čakajú. „Očakávania sú veľké, rovnako obavy, či zvládne tlaky lobistických skupín,“ zhrnul ochranár Juraj Lukáč.
Juraj Lukáč (1-), Juraj Rizman (3), Zuzana Čaputová (3) Na to, že hodnotili aktivisti, považujem známku za jednotku s hviezdičkou. To, čo mi vyčítajú, je dôsledkom toho, za čo ma chvália - zapojenie verejnosti a mimovládnych organizácií.
József Nagy
2- Daniel Krajcer, SaS, minister kultúry Zlúčenie verejnoprávnych médií a novela tlačového zákona sú výrazné zmeny. Komplexnú víziu úlohy kultúry v štáte by privítala Zora Jaurová. U ministra vidí konzervatívny pohľad na umenie, aj to, že komunikuje s úzkym výsekom kultúrneho sektora. Peter Lipa kritizuje grantový systém a privítal by viac komunikácie, šéfovi syndikátu novinárov chýba štátna mediálna politika.
Peter Kubínyi (2), Peter Lipa (2-), Zora Jaurová (2-) Ak by som dostal jednotku, bolo by to azda aj podozrivé. Pripomienky beriem vážne. Snažíme sa postupne zlepšovať prostredie kultúry, nedá sa to hneď.
Daniel Krajcer
3 Ivan Uhliarik, KDH, minister zdravotníctva Minister je nevýrazný a chýba mu ucelená predstava o fungovaní zdravotníctva. Napriek tomu sa snaží o efektívnejšie hospodárenie v zdravotníctve, najmä vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a zdravotníckych zariadeniach. Ich transformácia však postupuje pomaly. Do pozitívnych zmien, ako sú transparentnejšia lieková politika či poplatky v nemocniciach ho dotlačilo vonkajšie prostredie.
Juraj Karpiš (2-), Peter Kováč (4), Dušan Zachar (2-) To, čo sa zanedbávalo dlhé roky, nemožno opraviť za mesiac ani za dva. Množstvo krokov sa musí urobiť naraz a paralelne, a preto ich verejnosť vníma citlivo.
Ivan Uhliarik
2 Lucia Žitňanská, SDKÚ, ministerka spravodlivosti Ministerka má snahu meniť súdnictvo, ale často naráža na malú podporu koalície, ako aj na fakt, že nemá dostatok hlasov na zmenu ústavy a spôsob fungovania Súdnej rady. Zhodli sa na tom sudkyňa Katarína Javorčíková aj šéfk a Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Za advokátov oceňuje Tomáš Borec vyplatenie dlhov zo strany štátu. Problém, ktorý sa nedarí riešiť, je slabá vymožiteľnosť práva.
Katarína Javorčíková nehodnotila, Zuzana Wienk (1-), Tomáš Borec (2-) Presadzované zmeny spočívajú v dôsledných postupných krokoch, ktorých efekt ľudia budú cítiť čoraz viac.
Lucia Žitňanská
2- Zsolt Simon Most-Híd, minister pôdohospodárstva Priniesol nápady zlepšovania kvality potravín, Ľubomír Drahovský považuje za slabšie návrhy meniace predaj aj kontroly. Predseda poľnohospodárskej a potravinárskej komory čakal lepší dialóg k politike Európskej únie a odškodňovaniu po povodniach. Vo vedení lesov stále zostáva veľa ľudí, ktorí sa v minulosti spreneverili.
Ľubomír Drahovský (2), Milan Semančík (3), Ján Mičovský nehodnotil Poľnohospodárska komora je politickou organizáciou, komentovať ju nebudem. Vhodným komentárom ostatným sú výsledky, ktoré sa ministerstvu počas prvého roka podarilo dosiahnuť.
Zsolt Simon
2- Mikuláš Dzurinda, SDKÚ, minister zahraničných vecí Plusom je zlepšenie vzťahov s Maďarskom, čitateľný postoj ku krajinám západného Balkánu a východnej Európy. Riaditeľ ústavu európskych štúdií z Univerzity Komenského Jozef Bátora hodnotovú zahraničnú politiku vidí aj v súvislosti s turbulentným vývojom v arabskom svete. Analytici Radovan Geist aj Alexander Duleba vyčítajú Dzurindovi postoj ku Grécku.
Radovan Geist (3-), Alexander Duleba (2), Jozef Bátora (2) Zodpovedným prístupom vrátilo ministerstvo Slovensku v očiach zahraničia kredibilitu a rešpekt.
Mikuláš Dzurinda
3 Ľubomír Galko, SAS, minister obrany Snažil sa o stransparetnenie roky neprehľadných nákupov. Bývalý štátny tajomník Jozef Pivarči mu vyčíta nedostatok systémových opatrení a nulové zmeny na generálnom štábe, ministrov externý poradca Tomáš Valášek nedostatočnú komunikáciu s rezortom diplomacie. Pavel Nechala z Transparency nepovažuje telefónnu linku na ministra za dostatočné systémové opatrenie.
Pavel Nechala (2-), Tomáš Valášek (1-), Jozef Pivarči (5) Prvé dve hodnotenia rešpektujem. Pri posled nom si kladiem otázku, či pán nepatrí k tým, ktorým som svojimi rozhodnutiami prekazil nejaký kšeft nastavený z minulosti.
Ľubomír Galko
2- Juraj Miškov, SaS, minister hospodárstva Analytici oceňujú snahu o zlepšenie podnikateľského prostredia. „Projekt Singapur definuje konkrétne kroky na zníženie byrokracie,“ hovorí Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Radovan Ďurana z inštitútu INESS ministrovi vyčíta, že pokračuje v investičných stimuloch na zahraničných investorov. Analytička energia.sk Michaela Jacová ocenila, že Miškov toho v energetike za posledný rok veľa nepokazil.
Róbert Kičina (1-), Michaela Jacová (3), Radovan Ďurana INESS (2-) Beriem to ako hodnotnú spätnú väzbu a v zásade vnímam toto hodnotenie pozitívne.
Juraj Miškov
3 Eugen Jurzyca, SDKÚ, minister školstva Slabšiu komunikáciu a nedostatočnú razanciu pri presadzovaní zmien vidia analytici ako problém ministra. Pochvalu dostal za odvahu zaviesť povinnú angličtinu a snahu odbúrať byrokaciu. Šéf Slovenskej akadémie vied by chcel, aby sa minister začal aktívnejšie zapájať do riešenia problémov vedcov.
Ctibor Kosťál (3), Marcela Maslová (2-), Jaromír Pastorek (známku neudelil) Tam, kde sme to považovali za vhodné, sme urobili kroky s razanciou, tam, kde si myslíme, že je potrebné robiť kroky opatrnejšie, je razancia nižšia.
Eugen Jurzyca
Známky: SaS platí nováčikovskú daň
Anketa SME zhodnotila rok ministrov vo vláde V ankete SME osobnosti známkovali doterajšiu prácu členov vlády. Najhoršie obstáli Jozef Mihál, Ivan Uhliarik, Ľubomír Galko a Eugen Jurzyca.
BRATISLAVA. Najhoršiu známku - slabšiu trojku - si za prvý rok vo vláde vyslúžil minister práce Jozef Mihál z SaS.
Spomedzi troch odborníkov ho najtvrdšie ohodnotil Ivan Mako zo Združenia mladých Rómov na Slovensku, ktorý Mihálovi vyčíta postoj k rómskej menšine. „Rómsky problém sa nedá riešiť bez priamej participácie Rómov,“ povedal Mako.
Mihálova trojka Ministerstvo zatiaľ neprijalo zásadnú zmenu, ktorá by sa týkala Rómov.
Mihál pre sociálne slabých, medzi ktorými je aj množstvo Rómov, presadzuje e–pay karty. Tie by ich mali naučiť hospodáriť so sociálnymi dávkami. Zatiaľ nie je uzavretá ani súťaž na dodávateľa pilotného projektu.
Niekoľko mesiacov Mihál pracoval na novej podobe Zákonníka práce. Odborári v uliciach organizovali protesty. Mihála kritizovali, že chce posilniť práva zamestnávateľov na úkor zamestnancov. O Zákonníku práve v týchto dňoch rozhoduje parlament.
„Hodnotenie môže byť len čiastkové. Verím, že na konci volebného obdobia bude spokojnosť nielen na mojej strane, ale predovšetkým medzi občanmi,“ reagoval Mihál.
S čistými trojkami skončili aj minister obrany Ľubomír Galko z SaS, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH a Eugen Jurzyca (SDKÚ).
„Odstránili sa najväčšie problémy v legislatíve – zákaz zisku poisťovní, výmenné lístky či strata nezávislosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ale to je iba návrat do predošlého stavu,“ komentoval lekár a právnik Peter Kováč. Zásadné zmeny podľa neho prichádzajú pomaly.
Uhliarik čelí ostrej kritike za rušenie lôžok v nemocniciach. „Je pozitívom, že ministerstvo si nezakrýva oči pred nebezpečným nárastom dlhu v zdravotníctve a so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou presadzuje aj nepopulárne úsporné opatrenia,“ myslí si analytik INEKO Dušan Zachar.
„To, čo sa zanedbávalo dlhé roky, nemožno opraviť za mesiac ani za dva,“ vysvetľuje Uhliarik.
Uspeli Chmel a Žitňanská S najlepším hodnotením obišli vicepremiér pre národnostné menšiny Rudolf Chmel (Most–Híd) a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ. Ich priemerná známka od hodnotiteľov je dvojka.
Odborníci oceňujú, že Žitňanská naštartovala zmeny v justícii a vyplatili dlhy štátu voči advokátom.
Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku tvrdí, že prínos Chmela vo funkcii je skôr v symbolickej ako v reálnej rovine. „Nemali by sme však podceňovať ani dôležitosť gest a intelektuálnych posolstiev, pretože len tie sa môžu stať základom postupnej zmeny celej spoločnosti.“
Za Chmelom a Žitňanskou je premiérka Iveta Radičová, so známkou 2,16. „Má snahu o väčšiu transparentnosť. Neurobila však poriadok s ministrami, ktorí sú stále nedisciplinovaní pri komunikácii,“ zhodnotil Ján Baránek z agentúry Polis.
Mária Miháliková
Ženy sú silné aj slabé
Keď boli hodnotitelia osobní, vyzdvihli najmä premiérku.
BRATISLAVA. Premiérka nie je líderkou, nedokáže ustrážiť svojich ministrov a často mení postoje. Alebo je najsilnejším a stmeľujúcim prvkom vlády. Osobnosti verejného života sa nezhodli na tom, ako Iveta Radičová zvláda rolu premiérky. Častejšie ju však chvália.
„V osobe pani premiérky bola do politiky implantovaná slušnosť, kultivovanosť,“ hovorí napríklad Andrej Poracký z bratislavského krízového centra Maják nádeje.
Skôr ako premiérke pripisujú chyby jej ministrom. Niekdajšia ministerka práce a sociálnych vecí Helena Woleková oceňuje za odvahu len ženy, teda premiérku a ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (SDKÚ).
„Kiež im to vydrží, lebo na mužov sa úplne spoľahnúť nedá.“ Ženy vo vláde sú „jedinými svetlými bodmi“, hovorí aj lesoochranár Juraj Lukáč.
„Prekvapuje ma, že premiérke nie sú jej najbližší schopní prejaviť viac galantnosti, politickej i ľudskej,“ hovorí Ján Mičovský, bývalý lesník, ktorý pomohol odhaliť šafárenie v štátnom podniku Lesy SR. Dve ženy sedeli aj v predchádzajúcich dvoch vládach. V druhej vláde Mikuláša Dzurindu to boli práve Lucia Žitňanská a Iveta Radičová, vtedy ako ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny.
juk

Beata
Balogová
