BRATISLAVA. Verejní funkcionári, ktorí nepodajú majetkové priznanie, by mohli prísť viac ako o jeden mesačný plat.
Poslanec KDH Alojz Přidal by chcel zvýšiť sankcie za tento prehrešok napríklad na tri až šesť mesačných platov. Zámer ešte nemá podobu zákona, pripraviť ho by však podľa Přidala nemal byť problém.
"Bude to jednoduchá novela ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov," povedal koaličný poslanec.
Otázku zmeny zákona otvoril na tohtotýždňovom rokovaní Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií.
Nepozdáva sa mu totiž, že v súčasnosti príde o jeden mesačný plat verejný funkcionár, ktorý podá majetkové priznanie včas, ale opomenie nejaký údaj o majetku, ako aj ten, ktorý podá majetkové priznanie o deň neskôr, ako je stanovený termín, a tiež ten, ktorý majetkové priznanie nepodá vôbec.
"Zdá sa mi, že to nie je spravodlivé a treba s tým spraviť poriadok," povedal.
Zmajkovičová pripúšťa chyby, zmenu však nechce
Verejní funkcionári, ktorí vôbec nepodajú majetkové priznanie, by mali podľa neho prísť napríklad o tri až šesť mesačných platov.
O nápade zatiaľ so svojimi straníckymi ani koaličnými kolegami nehovoril, no chystá sa na to. Najradšej by bol, "keby sme vylúčili politikum a bol by to spoločný návrh výboru pre nezlučiteľnosť funkcií".
Šéfka výboru Renáta Zmajkovičová (Smer) pripustila, že súčasná právna norma má medzery.
Do zmeny ústavného zákona sa však v súčasnosti púšťať nechce, hoci si vie predstaviť napríklad odstupňovanie trestov za neskoré podanie majetkového priznania či za jeho nepodanie alebo ignorovanie výziev.
"V tejto chvíli nepodporím otvorenie ústavného zákona a myslím si, že ani ostatní poslanci z klubu Smer ho nepodporia. Nech je totiž nápad akokoľvek dobre mienený a vo výbore by sme k tomu viedli aj konštruktívnu diskusiu, v pléne sa do toho bude vháňať priveľa politiky. Mnohí politici si budú vytĺkať politický kapitál," zdôvodnila.
Přidal chce rokovať s opozíciou
Zmajkovičová sa zároveň obáva, že koalícia by sa snažila upraviť právnu normu tak, aby bola v prospech jej poslancov.
Na schválenie ústavného zákona je potrebná ústavná väčšina, teda najmenej 90 hlasov poslancov NR SR.
Koalícia toľkými poslancami nedisponuje. Bez opozície novelu spomínaného zákona nepresadí. Přidal je ochotný s opozíciou rokovať.