BRATISLAVA. Obvineniam zo spáchania 183 trestných činov čelilo vlani 151 policajtov, je to o 11 policajtov a 12 trestných činov viac ako v roku 2009. Podiel obvinených mužov zákona tvoril 0,70 percent z celkového počtu vyše 21 tisíc policajtov.
V súvislosti s prešetrovaním trestnej činnosti policajtov bolo obvinených aj 31 civilných osôb.
Najviac obvinených policajtov bolo v Košickom (24) a Bratislavskom kraji (46), tu navyše ich počet oproti roku predtým stúpol až o 19.
Naopak najmenej obvinených policajtov bolo v Žilinskom (6), Nitrianskom (9) a v Banskobystrickom kraji (9). Ovplyvnilo to viacero faktorov akými sú napríklad veľkosť teritória, či pomerne veľká fluktuácia policajtov v útvaroch krajských miest.
Výrazný pokles obvinených zaznamenali v poriadkovej polícii. Vlani obvinili 60 policajtov, v roku predtým až 83. Stále však v poriadkovej polícii zostáva najvyšší počet obvinených.
Policajti zneužívali právomoci
Najväčší nárast obvinených zaevidovali v dopravnej polícii. Obvineniam čelilo 39 príslušníkov, rok predtým 24. Z celkového počtu trestných činov spáchali policajti 124 v službe a 59 mimo služby.
Ako vyplýva zo správy o trestnej činnosti príslušníkov PZ za rok 2010 najčastejším prešľapom bolo zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Tých sa policajti najviac dopúšťali pri riešení priestupkov v doprave, nasledujú manipulácie úkonov pri vyšetrovaní.
Zneužívanie právomocí sa objavilo aj pri vydávaní zbrojných preukazov, pri evidovaní vozidiel, prípadne išlo o poskytovanie informácií neoprávneným osobám.
Boli zaznamenané aj prípady v súvislosti s prijímaním uchádzačov do služobného pomeru za finančnú odmenu, či prednostné vybavovanie vozidiel na hraničnom priechode. Mimo služby prevládali majetkové trestné činy.
V minulom roku zaznamenali aj 14 trestných činov policajtov v súvislosti s dopravnými nehodami. V dvanástich prípadoch došlo k spáchaniu trestného činu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, z toho tri kolízie sa stali v službe. V dvoch prípadoch došlo aj k usmrteniu, obidva prípady sa stali mimo služby.
Medzi závažnejšími trestnými činmi bolo aj úmyselné ublíženie na zdraví, v správe sa uvádza desať prípadov.
Päť sa stalo pri výkone služby, išlo o neprimerané použitie násilia voči predvedenému, alebo pri riešení priestupku. Ďalšie sa odohrali mimo služby, tu išlo o napadnutia v súbehu s výtržníctvom.
Nárast bol zaznamenaný aj v počte majetkových trestných činov, vlani zaevidovali 29 prípadov, čo je o osem viac ako rok predtým. Najčastejšie išlo o spreneveru a podvody.
Inšpekcia riešila vyše dvetisíc podaní
Inšpekčná služba ministerstva vnútra minulý rok riešila celkom 2164 podaní, z nich 116 bolo ukončených návrhom na podanie obžaloby, v 160 prípadoch išlo o priestupky, ostatné boli odmietnuté, zastavené, či prerušené. Vyše 290 prípadov bolo ku koncu vlaňajšieho roku v štádiu riešenia.
Inšpekcia preverovala aj 184 podaní zadržaných, zaistených a obvinených osôb za neprimerané násilie zo strany policajtov. V 163 prípadoch sa obvineniam nepotvrdili. Často išlo o účelové podania.
Zrejmá bola aj snaha o určitú odvetu voči zakročujúcim policajtom a to najmä v prípadoch, keď boli podané oznámenia na udalosti, ktoré siahali ďalej do minulosti, nešlo teda o bezprostrednú reakciu na aktuálny zákrok.
Podozrenie z trestnej činnosti policajtov môžu občania nahlásiť aj prostredníctvom formulára na webovej stránke rezortu ministerstva vnútra.
Vlani týmto spôsobom dostali 95 oznámení, týkali sa hlavne podozrení z korupcie a porušenia povinností policajta pri výkone služby.