Agentúrne texty sme o 20:10 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Zmenu ústavy, ktorá by obmedzila moc Štefana Harabina, predkladá ministerstvo spravodlivosti do parlamentu zbytočne. Smer ju totiž nepodporí, takže nezíska potrebnú ústavnú väčšinu.
Ministerka Lucia Žitňanská (SDKÚ) navrhuje novelu, podľa ktorej by predseda Najvyššieho súdu nemohol zároveň zastávať funkciu šéfa Súdnej rady. Dnes je naopak v ústave uvedené, že na čele rady je šéf Najvyššieho súdu, obe funkcie tak zastáva Harabin. Na novelu potrebuje Žitňanská 90 hlasov.
Oddeľovať vraj treba
Súdy a zmeny
- prácu sudcov bude hodnotiť každý rok vo výkaze predseda súdu,
- v päťročných cykloch bude sudcov osobitne bodovať predseda kolégia či grémia,
- ak sudca opakovane nevyhovie, zbavia ho funkcie.
„Ak má mať Súdna rada zmysel, tieto pozície treba oddeliť,“ povedala Žitňanská. Rovnako navrhuje, aby predsedovia súdov nemohli byť členmi rady.
Sú totiž podľa nej zodpovední za stav justície a tiež majú väzbu na ministra spravodlivosti, ktorý ich vymenúva a odvoláva.
Pripomenula, že Harabina Súdna rada zvolila, keď bol ešte ministrom spravodlivosti.
Smer vidí účelovosť
Smer oznámil, že za Žitňanskej návrh hlasovať nebude. Tieňový minister spravodlivosti Smeru Róbert Madej ho považuje za účelový.
„Je to ďalší boj proti jednému človeku v súdnictve, čím koalícia potvrdzuje opäť frustráciu z osoby pána Harabina.“ Dodal, že súčasný systém zaviedla ešte vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) v roku 2001.
Podobne reagoval aj Harabin. „Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa bojí demokracie a slobodnej voľby sudcov, preto narýchlo účelovo mení pravidlá.“ Návrh je podľa Harabina len pokračovaním jej osobnej pomsty. „Nejde o žiadnu reformu, ale iba o personálne politické čistky.“
Sudcovia dostanú známku
Civilné spory trvajú 14 mesiacov. Ministerka Žitňanská chce, aby súdy rozhodli do roka.
BRATISLAVA. Sudca, ktorý od kolegu opakovane dostane zlú známku, môže prísť o talár.
Bodovanie sudcov nadriadenými zavádza ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ). Každých päť rokov budú posudzovať plynulosť rozhodovania, etiku, prieťahy v konaní. Sudca môže dostať známky „výborný, dobrý alebo nevyhovujúci“.
V prípade zlých výsledkov bude po roku sudca hodnotený opäť. Ak trikrát získa najhoršie hodnotenie, bude to podľa Žitňanskej považované za závažné disciplinárne previnenie, nezlučiteľné so sudcovskou funkciou.
Budú aj výkazy
Šéfka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska hovorí, že mnohé súdy nie sú dostatočne vybavené a sudcovia sú neprimerane zaťažení. „Kladie sa im viac povinností, ako je v ľudských silách vôbec zvládnuť.“
Má obavy, že hodnotenie môže byť „zneužívané na subjektívne vyvodenie zodpovednosti voči niektorým sudcom“.
Sudkyňa Katarína Javorčíková z iniciatívy Za otvorenú justíciu naopak so zmenami súhlasí. „Sú medzi nami sudcovia, ktorí sa dlhodobo prejavujú odborne tak, že by sa mali vylúčiť.“
Za dôležité považuje, že ak sudca nebude s bodovaním spokojný, môže sa obrátiť na sudcovskú radu, ktorá preverí, či ho nadriadený nechce poškodiť. Hodnotenie sudcov v inej podobe už raz v zákone bolo, v praxi však podľa Javorčíkovej nefungovalo a v roku 2008 z legislatívy vypadlo.
Ak parlament schváli Žitňanskej novelu zákona o sudcoch a prísediacich, sudcov začnú hodnotiť od januára budúceho roka. Okrem toho budú zverejňovať každoročne predsedovia súdov výkazy o práci jednotlivých sudcov.
Urýchlia konanie?
Žitňanská si od známkovania sudcov sľubuje, že začnú rýchlejšie a efektívnejšie pracovať. K skráteniu konania na súdoch má podľa nej prispieť aj novela Občianskeho súdneho poriadku.
V nej stanovuje lehoty, v ktorých musí súd rozhodnúť. „Rýchlosť súvisí aj s častým odročovaním pojednávaní,“ tvrdí.
Účastníci súdneho sporu budú musieť po novom doručiť ospravedlnenie s vyjadrením lekára o práceneschopnosti najneskôr tri dni vopred. Ak to neurobia, môžu dostať pokutu 15 eur, v prípade, že ich zastupuje advokát, až sto eur.
Priemerná dĺžka civilného konania je podľa Žitňanskej 13 až 14 mesiacov. Sú však súdy, kde to podľa nej trvá aj dva roky. Ide najmä o tie najväčšie v Bratislave a Košiciach. Ministerka by chcela, aby to všade trvalo menej ako rok.
V balíku zmien v súdnictve sú aj opatrenia, ktoré sa týkajú rozhodnutí vo veci maloletých. Súdy budú môcť opakovane udeliť pokutu 200 eur, prípadne pozastaviť výplatu, ak rodič neplatí výživné.
Zuzana Petková

Beata
Balogová
