Dobšinská ľadová jaskyňa 3. júna (TASR) - Certifikát o zaradení Dobšinskej ľadovej jaskyne do Zoznamu svetového prírodného dedičstva prevzali dnes z rúk štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jána Figeľa zástupcovia Slovenskej správy jaskýň (SSJ).
Za účasti štátnej tajomníčky Ministerstva životného prostredia SR Zdenky Tóthovej v zastúpení ministra Lászlóa Miklósa, štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia Maďarskej republiky Jánosa Tardyho a ďalších hostí odhalili pri tejto príležitosti v areáli jaskyne sklenenú pamätnú tabuľu, pripomínajúcu rozhodnutie Výboru pre svetové dedičstvo.
K významnej udalosti zablahoželal slovenským jaskyniarom a ochranárom prírody v pozdravnom liste pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia prezident republiky Rudolf Schuster.
Slovenský projekt na rozšírenie lokality svetového prírodného dedičstva Jaskyne Slovenského a Aggteleského krasu o Dobšinskú ľadovú jaskyňu prijal Výbor pre svetové dedičstvo vlani v novembri na zasadnutí v austrálskom meste Cairns. Aj keď sa pôvodne uvažovalo o samostatnej nominácii jaskyne spolu s roklinami Slovenského raja, ide podľa Pavla Bellu zo SSJ v Liptovskom Mikuláši o významný úspech ochrany prírody na Slovensku a prezentáciu unikátnych prírodných hodnôt našich jaskýň na celom svete.
Hoci otvor do jaskyne bol známy oddávna pod názvom ľadová diera, po prvý raz do nej zostúpil v roku 1870 Eugen Ruffiny. Jaskyňa, ktorú ročne navštívi do 90 000 zväčša zahraničných turistov, leží na území Národnej prírodnej rezervácie Stratená v Národnom parku Slovenský raj v okrese Rožňava. Keďže je genetickou súčasťou rozsiahleho jaskynného systému v masíve Duče, do Zoznamu svetového prírodného dedičstva bola zaradená spolu so Stratenskou jaskyňou a jaskyňou Psie diery. Tieto dva útvary tvoria druhý najväčší jaskynný systém na Slovensku dlhý 21 651 metrov. Samotná Dobšinská ľadová jaskyňa meria 1 232 metrov. Jej ľadová výplň sa vyskytuje vo forme podlahového ľadu, ľadopádov, ľadových stalagmitov a stĺpov. Zaľadnená plocha je 9 772 štvorcových metrov a objem ľadu predstavuje 110 132 kubických metrov. Najväčšia hrúbka ľadu je 26,5 metra vo Veľkej sieni. Jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie svojho druhu na svete. Zo živočíchov v nej žije napríklad 12 druhov netopierov.