BRATISLAVA.
Gašparovič prijal počas nástupnej audiencie poverovacie listiny od mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bosny a Hercegoviny v SR so sídlom v Prahe Nediljka Biliča.
Ako na stretnutí s hlavou štátu konštatoval nový ambasádor, v Bosne a Hercegovine veľmi pozitívne vnímajú Slovensko ako ekonomicky veľmi úspešnú krajinu, s jedným z najvyšších rastov HDP v rámci Európskej únie.
Diplomat vyjadril pred prezidentom SR záujem o zvýšenie obratu vzájomného obchodu, ktorý v roku 2010 dosiahol 126 miliónov USD.
"Bosna má predstavu o svojej budúcnosti, ktorá by sa mala rozvíjať v Európskej únii," uviedol v rozhovore s hlavou štátu Nediljko Bilič. Ako dodal, jeho krajina si vie predstaviť spoluprácu so Slovenskou republikou v oblasti energetiky, železníc, informačných technológií a životného prostredia.
Poverovacie listiny odovzdal hlave štátu aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kolumbijskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Freddy Padilla De León.
Nový ambasádor v rozhovore s prezidentom konštatoval, že obe krajiny majú spoločný ekonomický a kultúrny záujem, ktorý môžu zúročiť. Diplomat odovzdal prezidentovi SR pozvanie kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santosa na návštevu tejto latinskoamerickej krajiny.
"Máme záujem o spoluprácu v oblasti výstavby malých vodných elektrární, výstavby čističiek odpadových vôd a v oblasti predaja banských strojov," povedal prezident. Dodal, že Slovensko má záujem obchodovať s Kolumbiou aj v oblasti vojenskej techniky.
Prezident Gašparovič prijal poverovacie listiny od mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Malajzie v Slovenskej republike Dato' Muhammada Shahrula Ikrama Bin Yaakoba. Gašparovič požiadal malajského veľvyslanca, aby tlmočil jeho pozvanie pre kráľa Malajzie na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky.
"Slovensko má veľké možnosti investovať aj získavať investície. Bolo by dobré aj z tohto pohľadu rozvíjať našu spoluprácu," dodala hlava štátu.
Za úspešnú označil Ivan Gašparovič obchodnú výmenu v oblasti špeciálnej techniky. Dato' Muhammad Shahrul Ikram Bin Yaakob avizoval záujem malajskej strany o pokračovanie spolupráce v oblasti vojenskej techniky.
"Ďalšou oblasťou našej spolupráce by mala byť jadrová energetika. Aj napriek udalostiam z Fukušimy chce Malajzia do roku 2021 vybudovať jadrovú elektráreň," uviedol malajský diplomat.
Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci Mosuda Mannana, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bangladéšskej ľudovej republiky v SR so sídlom v Berlíne. Mosud Mannan odovzdal hlave štátu poverovacie listiny.
Slovenský prezident na stretnutí skonštatoval, že SR mala s Bangladéšom vybudovanú dobrú spoluprácu. V súčasnosti hľadáme cesty, ako sa vrátiť k týmto tradičným vzťahom. Za škodu označil fakt, že sa od roku 1999 sa najvyšší predstavitelia krajín nestretli.
Prezident SR ocenil pozíciu Bangladéša v regióne, pričom vyzdvihol aj účasť bangladéšskych vojakov na mierových misiách, v ktorých ich pôsobí vyše 9000.
Mosud Mannan by počas svojej misie rád inicioval schôdzku najvyšších predstaviteľov obidvoch krajín. Zároveň požiadal prezidenta SR o podporu kandidatúry Bangladéša za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN.
Okrem iného poďakoval Slovensku za pomoc pri budovaní Bangladéša v čase národného povstania v roku 1971.