SME

Združenie mladých Rómov chce zriadiť asistenta učiteľa pre rómske deti

Bratislava 10. júla (TASR) - Zmena postoja Rómov ku vzdelávaniu a zníženie miery predsudkov medzi Rómami a ostatným obyvateľstvom je cieľom projektu ...

Bratislava 10. júla (TASR) - Zmena postoja Rómov ku vzdelávaniu a zníženie miery predsudkov medzi Rómami a ostatným obyvateľstvom je cieľom projektu Asistent učiteľa pre rómske deti, ktorého koordinátorom je Združenie mladých Rómov na Slovensku (ZMR). Projekt sa má začať realizovať od 1. septembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asistenti by mali bezprostredne spolupracovať s učiteľmi v materských, základných i špeciálnych základných školách. Pôsobiť by mali v regiónoch, kde je vysoký podiel Rómov.

Ich úlohou bude znižovanie sociálnych, jazykových a kultúrnych bariér rómskeho dieťaťa vo vyučovacom procese, ale i počas voľného času, informovala dnes na tlačovej besede predstaviteľka ZMR Jana Luptáková. Od projektu združenie očakáva tiež zvyšovanie miery školskej úspešnosti rómskych detí.

SkryťVypnúť reklamu

Na realizácii projektu ZMR spolupracuje s Národným úradom práce (NÚP), ktorý zabezpečí rekvalifikáciu 237 občanov rómskeho pôvodu v rozsahu 150 hodín a finančné krytie vo výške 3 674 880 korún. V druhom bloku sa vytvorí 237 verejnoprospešných pracovných miest s pozíciou Rómsky asistent učiteľa na obdobie 12 mesiacov. Mesačné náklady na jedno pracovné miesto predstavujú 7 439 korún. Projekt sa bude realizovať v rámci všetkých krajov okrem Žilinského.

Školenie uchádzačov bude zabezpečovať Nadácia Škola dokorán, ktorá má na rekvalifikáciu akreditáciu od Ministerstva školstva SR.

Uchádzač o miesto asistenta by mal mať ukončené minimálne stredoškolské vzdelanie, ovládať rómsky a slovenský jazyk. Požiadavkou je tiež akceptácia rómskou komunitou a odporúčanie rómskej mimovládnej organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

*mab pk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 013
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 513
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 437
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 905
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 466
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 893
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Lukáš Kubiš v drese Unibet Tietema Rockets.

Z víťazstva sa tešil Svrčekov tímový kolega.


SkryťZatvoriť reklamu