Tajnou voľbou podľa súdu pominuli dôvody predbežného opatrenia, ktoré pozastavilo účinnosť ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
BRATISLAVA. Ústavný súd zrušil predbežné opatrenie z 15. júna, pretože uskutočnením tajnej voľby 17. júna pominuli dôvody, pre ktoré bolo opatrenie vydané.
Vyplýva to z uznesenia Ústavného súdu SR, ktoré bolo zverejnené na jeho internetovej stránke.
ÚS vydal predbežné opatrenie, podľa ktorého sa voľba generálneho prokurátora mala uskutočniť až po tom, ako ÚS rozhodne o podaniach, ktorými bola napadnutá novela rokovacieho poriadku.
"Uskutočnením tajnej voľby dňa 17. júna 2011 pominuli dôvody, pre ktoré bolo toto rozhodnutie prijaté a ani v súčasnosti neexistujú iné, ktoré by signalizovali reálnosť alebo aspoň potenciálnosť ohrozenia základných práv a slobôd (...) Ústavný súd preto zrušil svoje uznesenie z 15. júna 2011," uvádza sa v odôvodnení.
Plénum ÚS 15. júna na neverejnom zasadaní pozastavilo účinnosť ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
ÚS tak reagoval na uskutočnenie tajnej voľby, ktoré napriek predbežnému opatreniu vyhlásil predseda NR SR Richard Sulík.
ÚS tiež prijal podanie skupiny poslancov za stranu Smer, ktoré bolo takmer totožné s podaním zastupujúceho GP Ladislava Tichého a obe tieto podania spojil.
Podľa medializovaných vyhlásení predsedníčky ÚS Ivetty Macejkovej by sa podľa slov sudcu spravodajcu o veci malo rozhodnúť v septembri.
17. júna v tajnej voľbe zvolili poslanci NR SR za GP kandidáta koalície Jozefa Čentéša. Ten podľa oficiálnych výsledkov získal v tajnej voľbe 79 hlasov od 80 prítomných zákonodarcov, jeden sa zdržal.
Opozičné strany sa voľby nezúčastnili. Čentéša, ktorý nemal súpera, ešte musí do funkcie vymenovať prezident SR Ivan Gašparovič.
Hlava štátu však ešte v ten istý deň odkázala, že takto zvoleného šéfa prokurátorov nevymenuje, až kým Ústavný súd SR nerozhodne o podaní, ktoré mu adresoval zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý.