BRATISLAVA. „Konečne sa to začalo,“ tešia sa na internetových fórach hubári z východného Slovenska. Bratislavčania a Záhoráci sú zatiaľ na suchu, v okolí Malých Karpát huby nerastú a v najbližších dňoch ani nebudú. Zastavili ich horúčavy.
Hubám sa zatiaľ darí skôr na Orave a Liptove. „Napršané je dobre a tam nie sú také horúčavy,“ hovorí mykologička Ivona Kautmanová zo Slovenského národného múzea. Ak bude horúco aj ďalej, rásť prestanú aj tam.
Najmä na severe
„Kuriatka tento rok v Malej Fatre na tú biedu, ktorá v lesoch je, vyrazili veľmi zavčasu. Už tri víkendy sa dajú zbierať vo veľkom,“ hovorí Peter Meliš, ktorý má v Žiline hubársku poradňu.
Len výnimočne sa podľa neho aj na severe Slovenska dajú nájsť kozáky či bedle, inak nič.
Doterajšie počasie hubám vyhovovalo len v nižších polohách, na horách bola veľká zima. Huby vtedy rastú pomalšie.
Medzi najlepšie miesta bude zrejme ako tradične patriť Záhorie, Orava, Liptov, Nízke Tatry a Spiš. V niektorých sezónach sa pridávajú aj Štiavnické vrchy. „
Ak by sa teploty držali pod 30 stupňov, niekde okolo 25, nefúkal vietor a pár krát by popršalo, tak by už budúci víkend mohli huby začať rásť,“ povedala Kautmanová.
Rádioaktivita je blud
Hoci je húb málo, šíria sa o nich rôzne poplašné správy. Z Česka sa aj na Slovensko dostal email o „tajnom prieskume Českej akadémie vied“ o zvýšenej rádioaktivite húb po havárii japonskej elektrárne Fukušima.
„Tvári sa to pomerne vedecky, ale ide o čisto poplašný email. Nie je tam uvedený ani zdroj, len že niekto niekomu niečo povedal. Nikde u nás sa o zvýšenej radiácii nehovorí,“ povedala Kautmanová. Huby prestať zbierať neplánuje.

Beata
Balogová
