BRATISLAVA. Ekonomických diplomatov hľadá minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) v konkurze, ktorého podmienky menil šesť dní pred uzatváraním prihlášok.
Od uchádzačov žiadal najprv špeciálny doklad o jazyku, nakoniec ho so životopisom poslať nemuseli.
Niektorí doklad nemali
Nových 29 obchodných radcov hľadalo ministerstvo cez inzerát. V ňom 28. júna oznámilo, že uchádzač musí mať okrem iného päťročnú prax v medzinárodnej ekonomickej spolupráci a jazykový certifikát C1.
Získava sa na akreditovaných pracoviskách, ide o jeden z dvoch najvyšších stupňov ovládania cudzieho jazyka na odbornej úrovni.
Necelý týždeň pred uzávierkou sa na ministerskej webovej stránke objavilo, že nie je nutné ho predložiť.
„Dôvodom na zmenu bola skutočnosť, že niektorí záujemcovia nedokázali hodnoverne doložiť písomný doklad,“ uviedla Petra Greksová z tlačového oddelenia. Budúci radcovia sa môžu dať preskúšať neskôr.
Odborník na štátnu správu Ľubomír Plai hovorí, že podmienky by sa v priebehu oznámenia meniť nemali.
„Môžu sa cítiť diskriminovaní tí, ktorí sa neprihlásili, lebo nemali certifikát a nevšimli si zmenu.“ Tá môže byť podľa Plaia aj dôvodom na zrušenie celého procesu.
Výber robí súkromník
Z 29 pozícií obsadia 22 ľudia z externého prostredia, ostatní budú z ministerstva. Celkovo sa prihlásilo 259 uchádzačov.
Posudzovať ich schopnosti bude personálna agentúra Eduka. Za každého vybratého radcu dostane 800 eur bez DPH. Ministerstvo tvrdí, že súkromnú firmu zvolilo kvôli väčšej transparentnosti.
„Je to v kompetencii šéfa diplomacie,“ komentoval výber ekonomických diplomatov minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).
Ešte do januára patrilo 57 obchodných zastupiteľstiev pod neho, potom prešli pod Dzurindu. Ten zredukoval ich počet v Európe a otvoril nové miesta v Nairobi, Hongkongu či Bombaji.
„Na vnútornom trhu EÚ obchodných zástupcov naozaj nepotrebujeme, na rozdiel od iných štátov, kde je potenciál hospodárskeho rastu,“ konštatoval Miškov. Čas podľa neho ukáže, či ich Dzurinda vyslal na správne miesta.
Radili aj príbuzní
Plat radcu je okolo päťtisíc eur, má aj ďalšie výhody, ako je auto či preplácanie ciest. Obchodné záujmy Slovenska šiel v minulosti zastupovať napríklad syn exprezidenta Rudolfa Schustera.
Uplatnil sa aj bývalý podpredseda Mečiarovej vlády za Združenie robotníkov Slovenska Jozef Kalman či Peter Kováč, príbuzný manželky bývalého premiéra Jiřího Paroubka. V Pekingu bol syn exposlanca HZDS Jozefa Tarčáka Dávid.

Beata
Balogová
