BRATISLAVA. Hoci voči kandidátovi SaS na riaditeľa NBÚ Kamilovi Krnáčovi nemá žiadna z koaličných strán námietky, nemá úplne istú podporu KDH a SDKÚ.
„Zatiaľ sme o tom nerokovali,“ povedal podpredseda KDH Pavol Abrhan. Poslanec predpokladá, že postoj strany bude jasný až potom, keď Krnáč dostane previerku.
„Koaličná rada vzala na vedomie nomináciu SaS a momentálne prebieha bezpečnostná previerka,“ odkázala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) cez hovorcu.
„U nás s tým problém nie je. Má všetkých 14 hlasov,“ povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
Robia na tom už týždne Preverovanie Aký je postup
uchádzač o previerku vyplníb podrobný dotazník, NBÚ sa na referencie pýta viac ako desiatky úradov vrátane polície,
samospráv či poisťovní, SIS overuje, či sú údajenz dotazníka pravdivé, až po zozbieraní všetkých údajov NBÚ rozhodne.
Neistý je aj termín, kedy by mohol Krnáč vystriedať dosluhujúceho nominanta HZDS Františka Blanárika.
Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík predpokladá, že ho budú voliť na schôdzi, ktorá sa začne 5. septembra.
O previerku požiadal úrad parlament. Podľa Krnáča to bolo „pred niekoľkými týždňami“.
Úrad ho teda začal preverovať ešte pred 6. júlom, keď SaS oznámila jeho meno koalícii.
Prísne dlhá previerka Previerka na stupeň „prísne tajné“ je nielen najprísnejšia, ale aj časovo najnáročnejšia. Robí ju NBÚ v spolupráci so SIS.
Po vyplnení 25–stranového dotazníka NBÚ písomne osloví viac ako desiatku organizácií s otázkou, či nevedia o informáciách, ktoré by mohli byť pre previerku dôležité.
Potom pracovníci SIS osobne overujú pravdivosť údajov vo formulári. Ide aj o to, či preverovaný nemá problémy s alkoholom alebo drogami alebo či netrpí duševnou chorobou.
Preverujú aj majetkové pomery rodiny. Na podorobnosti sa pýtajú aj príbuzných či známych. Až po zozbieraní všetkých informácií úrad posudzuje, či preverovaný človek nepredstavuje bezpečnostné riziko.
Previerka na prísne tajné má podľa predpisov trvať najviac sedem mesiacov. Podľa informácií SME ju NBÚ zvykne udeliť či zamietnuť do pol roka.
Niekedy ju dokáže vyriešiť aj do dvoch mesiacov. Takéto prípady nastanú väčšinou po voľbách, keď sa do funkcií s prístupom k prísne tajným informáciám dostanú noví ľudia.
„Je to autonómna akcia NBÚ, takže vám k tomu neviem dať stanovisko,“ hovorí o previerke Krnáč.
Tvrdí, že si nie je vedomý žiadnej prekážky, aby ju dostal. NBÚ o prebiehajúcich previerkach ani o termínoch, kedy by ich mohol dokončiť, zásadne neinformuje.

Beata
Balogová
