BRATISLAVA. Vláda dnes pokusne opúšťa svoje tradičné rokovacie miesto. Z tzv. novej budovy Úradu vlády SR svoje 54. rokovanie presunula do Zrkadlovej sály historickej budovy. Podľa hovorcu premiérky Rada Baťa je dôvodom tohto presunu snaha pilotne otestovať rokovanie v priestoroch Zrkadlovej sály, keďže tzv. nová budova by mala mať v budúcnosti iné využitie, napríklad ako múzeum komunizmu.
Okrem toho je v nej zastaraná klimatizácia, s ktorou majú pri dlhších rokovaniach problémy, lebo môže byť len permanentne zapnutá alebo vypnutá. Pre problémy s klimatizačným zariadením zasadala viackrát v lete mimo novej budovy aj bývalá vláda Roberta Fica – tá mávala rokovania v hoteli Bôrik.
Kabinet Ivety Radičovej má dnes na stole viacero personálnych otázok. Z funkcie prednostu Obvodného úradu v Rožňave by mala odvolať Viktora Mezeia, ktorého má nahradiť Miloš Gallo. Tajomníkom Rady vlády pre prevenciu kriminality by už nemal byť Jozef Halcin, vystriedať ho má Elena Buksová. Do regulačnej rady by mali nastúpiť Vladimír Čepko a Ladislav Božik na dve miesta po členoch, ktorým sa v máji skončilo funkčné obdobie. Do Akreditaćnej komisie by mali za nového člena vymenovať Jána Fidrmuca. Okrem toho vláda prerokuje aj aktualizáciu projektových zámerov Stratégie EÚ pre dunajský región a správu o vyhodnotení projektu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky v roku 2010.
Cieľom projektu manažmentu povodí vlani bolo zníženie povodňových rizík a podpora integrovaného manažmentu vodných zdrojov a pôdneho fondu cez štartovacie projekty v 23 obciach. Tie sa nachádzajú v povodiach riek Ondava, Torysa, Hornád, Váh a Kysuca. Autori materiálu považujú za prínos projektov aj získanie praktických skúseností pri budovaní vodozádržných zariadení a revitalizácii poškodenej krajiny a tiež vytvorenie 347 pracovných miest počas trvania projektu, prevažne z radov nezamestnaných.
Štartovacie projekty boli v lokalitách tých obcí, ktoré mali pripravené projekty prevencie pred povodňami, resp. v ktorých boli v minulosti spracované opatrenia a urobili sa aj niektoré čiastkové riešenia z iniciatívy obcí, prípadne s ich podporou. Celkovo bolo na štartovacie projekty uvoľnených 580 000 eur z rozpočtovej rezervy predsedníčky vlády formou dotácie. Použili ich na vybudovanie jednoduchých a nenáročných prvkov, ako sú odrážky na lesných cestách, vodoholdingy, zasiakavacie jamy, vrstevnicové vodozádržné pásy v poľnohospodárskej krajine, hrádzky v eróznych ryhách a na bezmenných vodných tokoch a podobne. Vybudovanie takýchto typov zariadení si nevyžadovalo zložité procesy prípravy a schvaľovania projektovej dokumentácie.