Bratislava 10. júla (TASR) - Vicepremiér Pál Csáky stiahol z dnešného rokovania vládneho kabinetu Národný akčný plán pre problémy s alkoholom, pretože minister financií František Hajnovič má výhrady k jeho financovaniu.
"Musím dementovať správy, že napríklad Klub alkoholikov ma presvedčil, aby som plán stiahol," povedal Csáky.
Dôvodom jeho sporu s Hajnovičom je to, že Csáky požaduje na financovanie programu 70 miliónov korún z budúcoročného štátneho rozpočtu, ktoré by sa získali zvýšením spotrebnej dane na alkohol. S tým však nesúhlasí minister financií, ktorý je odporcom toho, aby sa rozpočet definoval ešte predtým, ako vznikne.
Vicepremiér navrhol spomínanú sumu vyčleniť na zriadenie odboru pre prevenciu problémov s alkoholom, ktorý by zastrešil činnosť a programy zamerané na prevenciu, liečbu a doliečovanie ohrozených osôb a rizikových skupín.
Hoci spotreba alkoholu na Slovensku mierne klesla, v súčasnosti dosahuje 8 až 10 litrov na obyvateľa ročne. Jej zníženiu bráni okrem tradícií aj silná alkoholová priemyslová lobby, ako aj nedôsledná politika štátu voči alkoholu, napríklad v oblasti reklamy.
Csáky sa domnieva, že úplný zákaz reklamy na alkohol by znížil jeho spotrebu, i keď by uprednostnil aj obmedzenie reklamy na pivo. V tejto súvislosti upozornil na to, že spotreba alkoholu stúpa najmä medzi mládežou. Minister zdravotníctva Roman Kováč ho doplnil s tým, že sú len dve metódy ako zastaviť spotrebu alkoholu či cigariet a zamedziť ich spotrebu u mladých ľudí. "Vysoká cena a zákaz reklamy," dodal.
Kováč súčasne priznal, že od čias štúdia v českej Plzni má pozitívny vzťah k dobrému pivu. "Sem-tam si dám aj pohárik vína," zdôraznil minister, ktorý rovnako ako Csáky pije len príležitostne.
Nadmerné pitie alkoholu spôsobuje zdravotné, spoločenské, pracovné, psychologické a ekonomické problémy. Napriek evidovanej nižšej spotrebe alkoholu začala stúpať úmrtnosť na cirhózu pečene, čo nepriamo poukazuje na neevidovanú spotrebu, teda konzumáciu podomácky vyrobeného a pašovaného alkoholu.
Krajiny OECD, ktoré zakázali reklamu alkoholu, majú celkovo o 16 percent nižšiu spotrebu alkoholu na obyvateľa, ako aj o 23 percent menej smrteľných dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu v porovnaní so štátmi bez zákazu.