Armáda šetrí, vyradí posledných tridsať tankov.
Pôvodný text tlačových agentúr sme o 21:20 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Slovenskí vojaci už do tankov nenasadnú, posledných tridsať strojov z útvaru v Trebišove končí. Naša armáda ich má z čias Československa, viaceré ešte sovietskej výroby.
„O konkrétnych podmienkach sa bude rokovať, je však veľmi pravdepodobné, že tankové vojsko sa bude rušiť. Prepúšťať sa určite bude,“ povedal hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf.
Pri šetrení môže skončiť aj delostrelectvo, jednotky dopravných lietadiel či systém protivzdušnej obrany S-300.
Tanky armáda má posledných 30 tankov v Trebišove; po rozdelení Československa ich bolo 995, najviac bolo sovietskych tankov T72; ten je menší a výrazne ľahší ako moderné tanky.
Určite zostanú vojaci v zahraničných misiách, prúdové letectvo a vojaci schopní plniť úlohy NATO, ak si ich aliancia vyžiada.
Konečnú štruktúru armády s počtami ľudí, techniky, výzbroje predloží ministerstvo do konca roka.
Zastaraný luxus „Udržiavať tankovú armádu jedného práporu v počte tridsať tankov je luxus,“ povedal Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenskej spravodajskej služby v Česku. „Som zástancom tankového vojska, do roku 2020 ho však bez náhrady rušia aj u nás.“
„O rušení posledného tankového práporu sme diskutovali už takmer desať rokov a je dobre, že o tom konečne niekto rozhodol. Tanky sú zastarané, nemodernizované, necvičia a už neponúkajú potrebné spôsobilosti pre dnešné a budúce operácie,“ povedal Jaroslav Kuča, generálmajor vo výslužbe.
Najväčším problémom našej armády za posledné roky však podľa neho neboli tanky, ale mrhanie peniazmi a financovanie takých priorít akou bol komunikačný systém Mokys.
Presný postup na odstavenie tankov nie je jasný. Šándor hovorí, že ak rozhodnutie padlo, treba to urobiť hneď. „Inak budú aj ďalej stáť peniaze a ich nasadenie v zahraničí neprichádza do úvahy.“
Podobne sú na tom podľa neho aj iné bývalé členské krajiny Varšavskej zmluvy, napríklad Česko či Maďarsko.
Ušetriť by sa teraz podľa Kuču dalo lepším manažmentom armády.
Stíhačky zostávajú „Štruktúra velenia nikdy nezodpovedala veľkosti našich ozbrojených síl, celá armáda nemá ani veľkosť polovice jednej divízie,“ povedal Kuča.
Za šetrenie v armáde sa včera vyslovila aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Hovorí, že na svoju veľkosť má veľmi široké velenie.
Jedným z návrhov na šetrenie bolo vyradenie nadzvukových lietadiel. Stíhačky napokon na nebi zostanú.
Armáda musí šetriť aj preto, že v rozpočte dostáva pravidelne menej peňazí ako sme sa zaviazali Severoatlantickej aliancii pri vstupe.
Do armády by mali ísť dve percentá HDP, tento záväzok sme doteraz ani raz nesplnili. Nedávno o šetrení a našich záväzkoch hovoril s premiérkou a ministrom obrany Ľubomírom Galkom aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Beata
Balogová
