Bratislava 10. júla (TASR) - Prijatím zákona o Horskej záchrannej službe, o ktorom dnes rozhodla poslanecká snemovňa, sa definitívne skončila diskusia o jeho podobe medzi zainteresovanými subjektmi. Parlament ju stihol prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Za návrh hlasovalo 82 poslancov, 15 sa zdržalo a dvaja poslanci nehlasovali.
Oprávnenia horskej služby budú mať pri záchrannej a preventívnej činnosti aj dobrovoľní členovia horskej služby. Poslanec Milan Hort týmto svojim pozmeňujúcim návrhom, s ktorým sa väčšina poslancov stotožnila, upravil jeden z najviac kritizovaných paragrafov zákona. Podarilo sa mu presadiť aj zlepšenie postavenia leteckej záchrannej zdravotnej služby pri záchranných akciách v horských oblastiach.
Horská záchranná služba vznikne od 1.januára 2003 ako štátna príspevková organizácia napojená na rozpočet prostredníctvom Ministerstva vnútra SR. Týmto dátumom sa skončí duálny záchranný systém v slovenských horstvách a formálne zanikne Tatranská horská služba ako súčasť Štátnych lesov TANAP a Dobrovoľný zbor HS.
Služba bude činná v horských oblastiach vrátane jaskýň a priepastí v lokalitách Babia hora, Belianske Tatry, Malá Fatra, Nízke Tatry, Pieniny, Pilsko, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry.
Právna norma určuje aj povinnosti prevádzkovateľov lyžiarskych tratí a lanoviek, ako aj ubytovacích a stravovacích zariadení a chát. Všetky opatrenia smerujú k dôkladnejšiemu zaručeniu bezpečnosti ľudí v horskom prostredí. Každý turista či horolezec bude povinný pred začiatkom túry zapísať jej trasu do evidencie, pričom sa bude spolupodieľať na úhrade nákladov v prípade záchranných akcií. Opomenutie niektorého príkazu môže byť sankcionované až do výšky 10 tisíc korún. Porušenie povinností právnickými osobami môže mať za následok pokutu do výšky 100 tisíc korún.
S kritikou tohto zákona vystúpil na pléne poslanec HZDS Gustáv Krajči. S podobou predloženého zákona nesúhlasil okrem iného preto, lebo sa nekonzultoval so všetkými zainteresovanými subjektmi. Krajčimu sa zdá príliš vysoký rozpočet Horskej záchrannej služby na rok 2003 v sume 80 miliónov Sk. Za neprehľadné považuje aj jej plánované majetkové zabezpečenie.